Efter meddelelsen om at Københavns Lufthavne vil outsource en stor del af sikkerhedskorpset holdt de ansatte et uvarslet fagligt møde, der førte til lange køer ved sikkerhedskontrollen i lufthavnen i Kastrup. Ifølge kommunikationschefen i Københavns Lufthavne, Anette Haaning, fik mødet dog ingen alvorlige konsekvenser for flytrafikken. Anden dag med fagligt møde »Selv om vi ikke vidste det på forhånd, havde vi alle sikkerhedstjek åbne under mødet. Alligevel opstod der ekstra kø flere steder i løbet af de cirka 45 minutter, mødet varede«, siger Anette Haaning til Ritzau. Det faglige møde kommer efter et længere fagligt møde i samme faggruppe dagen før, som ligeledes førte lange køer af passagerer med sig. Efter arbejdsnedlæggelsen dagen før meddelte lufthavnen, at den vil outsource op mod halvdelen af sikkerhedskorpset.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
Ukendt historie udgives 47 år efter ikonisk dansk forfatters død
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
-
Test: Er du bedre til geografi end gymnasieeleverne fra årgang 2003?
-
Radikales udlændingeordfører: »Voldsomt, hvor meget fokus der ender med at være på de 66 personer«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
VM-kvalifikation
Debatindlæg af Matilde Dueholm
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























