Danskerne haler ind på svenskerne, når det gælder aktiekultur. Private danskere ejer nu en større andel af aktiemarkedet end vores naboer på den anden side af Øresund, skriver Økonomisk Ugebrev. I fjerde kvartal sidste år sad de danske husholdninger på lidt over 23 procent af det samlede aktiemarked, mens svenske husholdninger sad på lidt over 19 procent af det svenske marked. Det viser tal, som Ugebrevet har indsamlet fra Nationalbanken og danske og svenske statistikmyndigheder. Aktionærforening overrasket Billedet overrasker direktør i Dansk Aktionærforening, Claus W. Silfverberg. Han mener, at billedet delvist kan forklares ud fra it-krisen. »Det, at de svenske investorer brændte sig betydelig mere under krisen, kan være årsagen til, at de har trukket følehornene til sig og er blevet mere skræmte, mens de danske private investorer kører derudad i et højt tempo«, siger Claus W. Silfverberg.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
Ukendt historie udgives 47 år efter ikonisk dansk forfatters død
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
-
Test: Er du bedre til geografi end gymnasieeleverne fra årgang 2003?
-
Styrelse brugte 280.000 kroner på Folkemødet – fire kendte ansigter fik 70.000 kroner
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
VM-kvalifikation
Debatindlæg af Matilde Dueholm
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Rose Nira Glad og Hanne Vedel Sterndorf
Klumme




























