Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 24. jan. 2012 KL. 16.49

'Tunge drenge' udpeget til at undersøge finanskrisen

Erhvervsministeren har nedsat det udvalg, der skal finde årsagerne til krisen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Regeringen har nu udpeget det hold af eksperter, der skal undersøge årsagerne til finanskrisen.

Udvalget blev i sin tid foreslået af Socialdemokraterne og SF, mens den daværende regering strittede imod.

I forbindelse med finanslovsforhandlingerne for 2012 fastholdt de to partier dog forslaget og SRSF-regeringen besluttede at sætte penge af til udvalget.

Flere lande har allerede iværksat nationale analyser af årsagerne, og det skal Danmark også. Rådet skal derfor blandt andet belyse, hvilke danske forhold der har haft betydning for finanskrisen, og hvordan bankernes kunderådgivning har påvirket krisen i Danmark.

Flere universitetsfolk
I front for ekspertudvalget står professor Jesper Rangvid fra Copenhagen Business School.

LÆS MEREØkonomer er enige: Europa rammes af recession

»Udvalget ser frem til at bidrage med et klarere billede af den finansielle krises årsag og betydning for den danske finansielle sektor og realøkonomi«, siger Jesper Rangvid ifølge en pressemeddelelse.

De øvrige medlemmer af ekspertudvalget er:

  • Professor Anders Grosen fra Handelshøjskolen i Aarhus
  • Professor Finn Østrup fra Copenhagen Business School
  • Professor Peter Møgelvang-Hansen fra Copenhagen Business School
  • Tidligere bankdirektør for Nordea Peter Schütze
  • Tidligere nationalbankdirektør Jens Thomsen

Udover de seks navngivne personer deltager repræsentanter for Danmark Nationalbank, Finansministeriet, Økonomi- og Indenrigsministeriet og Erhvervs- og Vækstministeriet, fremgår det af pressemeddelelsen.

FACEBOOKBliv ven med Politiken