Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 11. apr. 2012 KL. 09.42

Danske aktier får sløv start på dagen efter hård aften i USA

Vestas klarer sig bedst ved åbningen på fondsbørsen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det begyndte med Grækenland

Indtil videre har fire lande i eurozonen modtaget hjælpepakker fra EU for at redde en skrantende økonomi.

Det begyndte med Grækenland, hvis enorme gæld skabte en frygt for, at landet kunne gå i betalingsstandsning. Derfor bevilgede landene i eurozonen i maj 2010 lån på flere hundrede milliarder kroner på betingelse af en række omfattende besparelser. Dette var ikke nok, og endnu en hjælpepakke kom på plads i 2012.

Også Irland og Portugal har modtaget hjælpepakker i milliardklassen, og i øjeblikket forhandles der om detaljerne i en hjælpepakke til Cypern.

Den økonomiske krise har også betydet skrappe reformer i Italien, mens Spanien og Portugal slås med en enorm arbejdsløshed.

Er aktiefesten slut?

Det spørgsmål kan investorerne meget vel begynde at stille sig selv. Efter store stigninger i årets første måneder er aktierne begyndt at falde både herhjemme og i udlandet.

Her til morgen er nedturen da heller ikke vendt, men snarere resulteret i et dødvande. Efter at være åbnet med et lille fald ligger C-20-indekset over de mest handlede aktier 30 minutter inde i dagens handel i nul. Vestas ligger i front, mens William Demant Holding trækker ned.

LÆS OGSÅKursfest på børserne: Aktionærer er blevet 106 milliarder rigere siden nytår

Den sløje start på dagens handel kommer i kølvandet på en gevaldig rutsjetur for de amerikanske aktiemarkeder, der i aftes lukkede med store fald.

For det toneangivende Dow Jones-indeks var faldet på 1,65 procent - det største på en enkelt dags handel i år.

Ifølge analytikerne skyldes faldende i USA blandt andet en frygt for, at den europæiske gældskrise vil sprede sig og blive forværret efter, at Spanien har været tvunget til drastiske nedskæringer på de offentlige budgetter.

LÆS OGSÅElendig dag på Wall Street: Største kursfald i år

Desuden hersker der i USA stor usikkerhed om de amerikanske virksomheders indtjening forud for offentliggørelsen af regnskaberne for årets første kvartal de kommende dage.

I Europa har investorerne også måttet se milliarder fordampe ud i det blå de seneste dage.

I går sluttede det italienske aktiemarked således i minus 5 procent, mens det tyske marked faldt med 2,5 procent, det britiske FTSE 100-indeks med 2,2 procent og det franske CAC40-indeks i minus 3,1 procent.

FACEBOOKBliv ven med Politiken