Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Sygeplejersker skal også arbejde for dagpenge
IDE. Arbejdsløshed blandt nyuddannede er et problem blandt flere fag. Dansk Sygeplejeråd vil gerne være med til at finde en løsning. - Foto: JENS DRESLING (arkivfoto)
Dansk Sygeplejeråd tilslutter sig forslag, som lærernes formand har stillet.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Forslaget fra lærernes formand, Anders Bondo Christensen, om at nyuddannede skal arbejde for at få dagpenge, får medvind fra flere sider.
Nu tilslutter Dansk Sygeplejeråd sig også forslaget, der skal sikre, at de nyuddannede ikke opgiver faget og søger nye veje.
Tidligere sagde beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S), at hun er åben over for forslaget, ligesom hovedorganisationen FTF og Kommunernes Landsforening også er blandt støtterne.
Det kan dermed blive en del af de kommende trepartsforhandlinger.
»Vi oplever i øjeblikket, at en del nyuddannede sygeplejersker er ledige, og derfor er det vigtigt, at vi finder løsninger, som kan få dem i gang på arbejdsmarkedet og sikre dem en fast ansættelse. Og forslaget fra lærerne er interessant, fordi der er tale om en regulær ansættelse, hvor man ikke bruger af sin dagpengeperiode«, siger Anni Pilgaard, næstformand i Dansk Sygeplejeråd, i en pressemeddelelse.
Må ikke misbruges
Hun understreger dog, at det er afgørende, at ordningen ikke vil kunne misbruges. Nyuddannede ledige skal ikke være billig arbejdskraft for arbejdsgiverne.
»Der skal være nogle helt klare regler for, hvornår man kan ansætte nyuddannede ledige i en sådan ordning. Hvis en hospitalsafdeling har afskediget medarbejdere, så er det ikke i orden at tage ledige nyuddannede ind. De skal altid være ekstra i normeringen«, siger Anni Pilgaard.
LÆS MEREKL: Interessant med ansatte på dagpenge
Næstformanden for landets omkring 70.000 sygeplejersker peger også på, at det er nødvendigt, at alle aktiveringsmuligheder såsom løntilskud og jobrotation bliver grundigt evalueret.
»Hvad virker, og hvad virker ikke. Det skal vi have analyseret. For målet er jo, at aktiveringsmulighederne giver ledige netværk og fodfæste på arbejdsmarkedet, så de øger deres chance for at få en fast stilling. Og vi skal også have sat en stopper for de steder, hvor det bliver misbrugt«, siger Anni Pilgaard, næstformand i Dansk Sygeplejeråd.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Tornadoer sønderriver Oklahoma
'Det der skete i 'Twister' var ret præcist', siger indbygger.
33-årig mand slipper fra blodigt drikkelag med livet i behold
Knivoffer er uden for livsfare. To mænd og to kvinder anholdt.
Sommervarmen vender Danmark ryggen
Nej tak: Se 10 gode fisk og skaldyr, som vi sender ud af Danmark
Danmark har EU's største og mest alsidige fiskeri. Men vi gider ikke selv spise meget andet end torsk, rødspætter og importeret laks.
Der er kun én hue, den er rød
Nadal tilbage i topform: Det er en drøm
TV-redaktøren efter grandprixsejr: Nu begynder spekulationerne og konflikterne
Det show Danmark leverede i Parken i 2001, gik ikke over i eventhistorien.
Sjældent interview med Assad: Jeg er kommet for at blive
Ung texaner opfinder sin egen Iron Man-arm
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Erhverv
Seneste Erhverv
Seneste TV Erhverv
22. jan. KL. 17.05 TV Erhvervsredaktør: Danske bank tjener for lidt
19. dec. KL. 16.16 TV »Hvorfor skal alles skattebetalinger ikke offentliggøres?«
20. nov. KL. 11.19 TV Nu bliver bildækkene snart intelligente
19. nov. KL. 12.12 TV Økonomiredaktør: SAS lever videre - for nu
19. nov. KL. 10.17 TV Her møder SAS-topchefen pressen under forhandlingerne
Basim og Blachman værter på næste års internationale Melodigrandprix
Din nabos musikanlæg