Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Stort antal ansatte på hoteller og restauranter har ingen overenskomst
60-65 procent af ansatte i restaurationsbranchen arbejder uden overenskomst, vurderer 3F.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Kom på eksklusivt besøg i de kongelige jagtgemakker
TV »Ich bin ein Berliner«
TV Ny protestform i Tyrkiet: at stå stille
TV Bombeangreb mod sportsklub i Malmø
TV Ekstrem regn skaber 40.000 hjemløse
TV Politiet overrasket over fredelige demonstrationer ved G8-topmødet i Belfast
TV Se VM-protester i Brasilien: 200.000 demonstrerer
TV Husmødre bruger potter og pander som støj-våben
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Mens fagforbundet 3F forsøger at lamme restaurant Vejlegården, fordi den har indgået en overenskomst med den konkurrerende fagforening, Krifa, kan masser af andre restauratører helt uden overenskomster arbejde videre i fred.
Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
Der findes ingen sikre tal for overenskomstdækningen på det danske arbejdsmarked, men i fagbevægelsen betragtes restaurationsbranchen som en helt særlig udfordring, og 3F vurderer, at 60-65 procent af de ansatte i branchen arbejder uden overenskomst.
LÆS OGSÅ Kristen fagforening er ren business
3F har overenskomster med 2400 restauranter og hoteller på landsplan, men ifølge Danmarks Statistik er der over 13.000 af disse virksomheder i Danmark.
Vejlegården er medlem af Kristelig Arbejdsgiverforening. Her mener direktør Karsten Høgild, at tallene afslører 3F's egentlige motiver for at være i faglig konflikt med Vejlegården.
»Det viser jo helt klart, at det ikke handler om de ansattes lønforhold, for så ville de jo gå efter dem, som vitterligt betaler lavere løn. Det handler om, hvem der skal have magten«, siger han til Jyllands-Posten.
LÆS OGSÅ3F's formand i Vejle truet med brandbombe
Afdelingsformand Martin Jensen fra 3F i Vejle skønner, at over 60 procent af restauranterne i Vejle har en overenskomst. Men dem som ikke har, er ikke udsat for blokader.
»Vi havde en blokade mod en café i byen for nogle år siden, og vi laver jo ikke bare konflikter mod alle virksomheder«.
»Men når der kommer én, som vil forringe de ansattes vilkår, er det ikke i orden, og så er vi nødt til at reagere«, siger Martin Jensen til avisen.
ritzau
Se også
Bøvl med rejsekortet forlænger klippekortets levetid
Salget af klippekortet forlænges 11 måneder.
NSA-chef: Læk kan skade muligheder for at afsløre terror
Feltet snævrer ind: Fire byer bejler nu til Melodi Grand Prixet
EU-kommission undersøger statsstøtte til SAS
Dansk statsstøtte i forbindelse med en omfattende spareplan skal undersøges.
Københavns første dessert- og cocktailbar åbner i dag
Aldersgrænsen for fri abort bør sættes ned til 15 år
Kom på eksklusivt besøg i de kongelige jagtgemakker
Hendes Majestæt Dronningen og Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen har indviet det nyrestaurerede Eremitageslot. Siden 2010 har Styrelsen for Slotte og Kulturejendomme arbejdet på en omfattende restaurering af jagtslottet i Dyrehaven, så det nu fremstår, som da slottet stod færdigt i 1736, med sine »enestående velbevarede pragtinteriører«, som det lyder i en pressemeddelelse fra styrelsen. Vil man se, hvordan det ser ud, åbner Eremitageslottet fra 1. juli igen for omvisninger for offentligheden.
Lundbeck får EU-bøde på 700 millioner kroner
Den danske medicinalvirksomhed Lundbeck har brudt EU's konkurrenceregler.
Borgerlige om børnepengesag: Regeringen må lave ny værnsregel
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Erhverv
Seneste Erhverv
Seneste TV Erhverv
22. jan. KL. 17.05 TV Erhvervsredaktør: Danske bank tjener for lidt
19. dec. KL. 16.16 TV »Hvorfor skal alles skattebetalinger ikke offentliggøres?«
20. nov. KL. 11.19 TV Nu bliver bildækkene snart intelligente
19. nov. KL. 12.12 TV Økonomiredaktør: SAS lever videre - for nu
19. nov. KL. 10.17 TV Her møder SAS-topchefen pressen under forhandlingerne
Ronaldo forlader Real Madrid: Utilfreds med kontrakten
Hvad der skal til for at udløse en demonstration