Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 8. aug. 2012 KL. 15.40

Skat melder sig selv til politiet efter læk til Ekstra Bladet

Avisen har fået fingre i dokumenter om stor skattesag mod Jesper 'Kasi' Nielsen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Skat undersøger sig selv i sagen om Jesper 'Kasi' Nielsens skattesag og har gjort det siden mandag.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra myndigheden, dagen efter at den tidligere smykkemilliardær anklagede Skat for at have lækket dokumenter om et stort skattekrav mod ham.

I pressemeddelelsen forsikrer koncerndirektør i Skatteministeriet Jesper Skovhus Poulsen, at Skat tager sagen »dybt alvorligt«.

LÆS OGSÅ'Kasi'-Jesper risikerer fængselsstraf

»Da overskridelse af tavshedspligten er en strafbar handling, har vi i dag anmeldt sagen til politiet, og vi leverer naturligvis de oplysninger, som kan have betydning for politiets arbejde«, siger Jesper Skovhus Poulsen.

Koncerndirektøren kommer ikke nærmere ind på indholdet af anmeldelsen med henvisning til »personaleforhold«.

Skat kræver 168 millioner kroner tilbage
Skats selvgranskning sker, efter at Ekstra Bladet i flere dage har kunnet citere fra fortrolige dokumenter i sagen, som blandt andet har fået Skat til at begære håndboldklubben AGK, som Jesper Nielsen ejer størstedelen af, konkurs.

Ifølge dokumenterne har Skat krævet 168 millioner kroner tilbage fra Jesper Nielsen, hans søster og hans moder.

LÆS OGSÅ'Kasi'-familien får skattesmæk på 168 millioner kroner

Det sker, fordi de blandt andet har trukket sponsorater i Brøndby og AG Håndbold til en værdi af over 200 mio. kroner fra i skat i perioden 2007-2009.

Men sponsoraterne har ikke »været i selskabets interesse og således er udgifter, som er afholdt med varetagelse af ejernes personlige interesser for øje«, lyder det blandt andet i de fortrolige dokumenter fra Skat.

Fogedforbudssag mod Ekstra Bladet
Oplysningerne om, at dokumentlækken i skattesagen kan stamme fra Skat selv, kom frem i går, da både Ekstra Bladet og Jesper Nielsen selv var til stede ved en retshandling, hvor han håbede at kunne stoppe avisens skriverier.

Sagen, hvor den tidligere rigmand ville have nedlagt fogedforbud mod yderligere brug af dokumenterne i avisen, blev holdt for lukkede døre, men da Jesper Nielsen kom ud, fortalte han politiken.dk om mistanken mod Skat.

LÆS OGSÅ'Kasi'-Jesper vil politianmelde medarbejder i Skat

»Vi har i dag fået dokumentation for, at det er en medarbejder i Skat. Vi har sågar fået navn på, hvem det er, der har udlevet det«, sagde Jesper Nielsen til politiken.dk.

Fogedsagen mod Ekstra Bladet forventes at blive afgjort i aften.