Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 27. okt. 2012 KL. 23.00

Polske byggefirmaer udnytter dansk skattesystem med fupkontrakter

Ifølge polsk arbejder er der tale om systematisk snyd i byggebranchen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Entreprenørfirmaet Pihl & Søn, som står for opførslen af en række af landets store prestigebyggerier, har siden 2007 benyttet polske underentreprenører, som udnytter de danske skatteregler og underbetaler de ansatte.

Snyderiet er sat i system ved hjælp af såkaldte dobbeltkontrakter, hvor polske arbejdere har en kontrakt, som reelt er gældende, og så er der et bilag til kontrakten, som skal vises frem, hvis danske myndigheder eller fagforeninger kommer på kontrol på arbejdspladsen.

Desuden får polske arbejdere kontrakter på højst 183 dage for at undgå skat, fremgår det af en række kontrakter, Politiken har set.

Timeløn under mindstelønnen
Der har længe været spekulationer i byggebranchen om disse særlige polske forhold; få tør dog stå frem. Men den polske betonarbejder Sandrino Skoczek fortæller nu, hvordan systemet fungerer. I november sidste år rejste han til Danmark for at arbejde på byggeriet af Søfartsmuseet i Helsingør. Han var på kontrakt hos det polske byggefirma Kormal, som var underentreprenør på byggeriet for Pihl & Søn.

Oplysningerne bekræfter vores værste formodninger om, at dette system med dobbeltkontrakter er mere reglen end undtagelsen

Palle Bisgaard, 3F

LÆS DEBATINDLÆG Byggemastodonten Pihl og Søn spekulerer i brug af østarbejdere

»Men den var delt i to udgaver. Den ene var den polske kontrakt, og så var der et anneks til kontrakten, som vi kun skulle vise i tilfælde af kontrol fra de danske myndigheder«, siger Sandrino Skoczek.

Ifølge den officielle kontrakt ville han få 120 kroner i timer, lidt over den danske mindsteløn, og skulle arbejde 37 timer om ugen. Realiteten var imidlertid en arbejdsuge på 55 timer – og dermed en timeløn langt under mindstelønnen.

Månedsløn på 15.300-17.000
Politiken har fået indblik i de udbetalte lønninger til samtlige cirka 35 polske ansatte i Kormal i en periode på et halvt år frem til maj i år. Det viser, at de polske arbejdere på byggeriet i Helsingør, herunder Sandrino Skoczek, har haft en månedlig bruttoløn på mellem 15.300 og 17.000 kroner for en arbejdsuge på 55 timer. Det svarer til en timeløn på højst 72 kroner.

Til sammenligning ligger en dansk jord- og betonarbejderes månedsløn inklusive feriepenge og pension på omkring 33.000 kroner. Skal han arbejde i 55 timer om ugen, ryger månedslønnen op på omkring 49.000 kroner.

LÆS OGSÅ Billige østarbejdere er i fokus ved afstemning om smal lønaftale

Firmaet Kormal er medlem af arbejdsgiverorganisationen Dansk Byggeri og er forpligtet til at leve op til danske overenskomster. Det polske firmas talsmand, Tadeusz Iwanowski, afviser i en email til Politiken oplysningerne om de særlige kontrakter i firmaet.

Sandrino Skoczek fastholder dog sin beretning og dokumenterer den med sin egen ansættelseskontrakt, som Politiken er i besiddelse af.

3F:Hovedentreprenør har ansvar
Selv om Pihl & Søn er hovedentreprenør og ikke har de polske arbejdere direkte ansat, har selskabet efter alt at dømme et medansvar, viser et notat fra Arbejdstilsynet, som Politiken har fået aktindsigt i.

I forbindelse med en gennemgang af forholdene på Pihl & Søn-byggepladsen Navitas i Aarhus vurderede tilsynet 12. marts i år, at de polske arbejdere i realiteten var ansat af den danske virksomhed. Det underbygges af flere forhold i notatet, »at der er tale om indlejet arbejdskraft«.

LÆS OGSÅ Dine skattepenge går til udenlandsk arbejdskraft

Forhandlingssekretær i 3F Palle Bisgaard er rystet over forholdene.

»Oplysningerne bekræfter vores værste formodninger om, at dette system med dobbeltkontrakter er mere reglen end undtagelsen. Pihl & Søn har et stort ansvar, og det gælder alle de danske hovedentreprenører«, siger han.

Dansk Byggeri: Reglerne fungerer godt
Afdelingschef i Dansk Byggeri Torsten Vilstrup afviser imidlertid, at forholdene i de polske underentreprenører er hovedentreprenørens ansvar.

»Hver virksomhed har ansvaret for sine egne forhold. Reglerne fungerer ganske godt, og vi får løst de sager, der bliver rejst«, siger Torsten Vilstrup.

Trods flere forsøg har det ikke været muligt at få en kommentar fra Pihl & Søn.