Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Læger har forladt forhandlingsbordet efter uenighed med regionerne
De praktiserende læger siger nej til ny overenskomst, som regionerne ønsker.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Se verdenshistoriens største Lego-model
TV Oppositionen: Obama fatter ikke truslen fra al-Qaeda
TV Stockholm ramt af uroligheder for femte nat i træk
TV Bro fuld af biler styrtet i flod
TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
TV Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
TV Forsvarsredaktør: Fangesag ser ikke godt ud for forsvaret
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Forhandlingerne om en ny overenskomst mellem Praktiserende Lægers Organisation (PLO) og Danske Regioner er netop brudt sammen efter få møder.
»Vi skulle have drøftet en række vigtige punkter på torsdagens møde«, siger formanden for PLO, Henrik Dibbern.
»Men da vi ikke kunne gå med til at aflevere kompetencen til at styre almen praksis samt til honorarnedgang, så ville regionerne ikke med videre«.
LÆS DEBATLæger: Kan du nøjes med fem minutter hos din egen læge?
Danske Regioners chefforhandler Jens Stenbæk siger, at PLO ikke har været villig til reelle forhandlinger om en ny overenskomst.
»Lægerne vil ikke drøfte effektiviseringer i praksis, og lægerne vil fastholde vetoretten i planlægningen af lægedækningen. Derfor er der nu et sammenbrud i forhandlingerne«, siger Jens Stenbæk, der er formand for Regionernes Lønnings- og Takstnævn.
Mere kontrol
Rigsrevisionen kritiserede for nylig i en rapport, at regionerne med den nuværende overenskomst ikke har tilstrækkelig mulighed for at styre udviklingen i almen praksis.
Den rapport mener regionerne helt naturligt må lede til, at de skal have mere kontrol med, hvordan de 7,5 milliarder offentlige kroner, der årligt udbetales til de praktiserende læger, bliver brugt.
Regionerne mener, at den nuværende overenskomst blokerer for, at regionerne kan leve op til forpligtelsen til at sikre alle danskere i hele landet samme lige adgang til lægehjælp.
LÆS OGSÅLægerne i Midtjylland klumper sig sammen
I dag kan lægerne nedlægge veto mod regionens planer for at sikre almen lægehjælp til alle.
»Derfor er ét af vores afgørende hovedkrav til en ny overenskomst, at regionerne fremover får mulighed for at få bedre styring og større indsigt i, hvordan de praktiserende læger bruger de 2,3 millioner kroner, som lægerne i snit får om året i honorarer«, siger Jens Stenbæk.
Behandles som ansatte
Den udlægning kan Henrik Dibbern fra PLO slet ikke genkende:
»I dag har vi medbestemmelse, fordi vi også står for de økonomiske investeringer i lægepraksis samt aflønningen af personalet«.
»Men regionerne vil behandle de praktiserende læger som ansatte, mens lægerne stadig alligevel selv skal tage de økonomiske risici«, siger han og fortsætter:
»Hvis de vil, kan regionerne jo godt får den totale kontrol, hvis de afskaffer den private praksis og i stedet bare ansætter lægerne. Men hidtil har de ønsket den hidtidige model opretholdt«.
Vi er billige
Han mener, det nuværende system sikrer patienterne en god lægedækning for få penge.
»Husk på, at vi er den billige del af sundhedsvæsnet og kun tegner os for fem procent af de samlede udgifter«, siger han.
ritzau
Se også
Simon så sin afdøde kollega i Facebook-reklame: »Jeg er moralsk forarget«
En kvinde, der har været død i tre år, bliver brugt i fupreklamer på Facebook.
Løkke: Vi har skiftet standpunkt - men ikke holdning
Belønning til kvinderedder: Ramsey får gratis burgere resten af livet
Københavnske bybusser skal flage med homostriber
Til sommer bliver festival for homoseksuelle hyldet af Movias gule busser.
Professor beskylder Martin Krasnik for groft citatfusk
Vidner på fly: Mænd råbte højt og kom med trusler
Giv så Axel Axgil den plads!
Ganske vist var Axel Axgil ikke perfekt. Men gør det ham til en mindre helt?
40-året for fri abort: S-politiker blev kaldt morder fra Folketingets tilhørsrækker
Søvndal nægter at hjælpe Obama
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Erhverv
Seneste Erhverv
Seneste TV Erhverv
22. jan. KL. 17.05 TV Erhvervsredaktør: Danske bank tjener for lidt
19. dec. KL. 16.16 TV »Hvorfor skal alles skattebetalinger ikke offentliggøres?«
20. nov. KL. 11.19 TV Nu bliver bildækkene snart intelligente
19. nov. KL. 12.12 TV Økonomiredaktør: SAS lever videre - for nu
19. nov. KL. 10.17 TV Her møder SAS-topchefen pressen under forhandlingerne
9.Z kræver revanche i ølstafet
Trafiklys betydning