Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





SAS fløj sine dyreste fly i konkursly
FLYVENDE. I går var SAS på vingerne som sædvanelig, men under forhandlingerne om en spareplan frygtede selskabet, at det snart ville være slut. - Foto: MIK ESKESTAD
Faren for konkurs tvang SAS til at omregistrere et par af sine dyreste fly til Norge for at beskytte dem mod kreditorerne. Regeringen holdt søndag aften krisemøde om SAS.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Kaboom: Se 3,5 kilometer motorvej blive sprængt i luften
TV Se trailer til coen-brødrenes nye film 'Inside Llewyn Davis'
TV Skoleelev overlevede tornadoen: »Det lød bare bump, bump, og så røg taget af«
TV Ny opfindelse fra ungt geni hjælper folk på krykker gennem sand og mudder
TV Se de vilde billeder: Bilist filmede tornadoen på nært hold
TV Oklahomas guvernør: »Vores hjerter er knust«
TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
TV Se traileren til 'Zaytoun'
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:SAS var frem til spareplanens vedtagelse i mandags i så overhængende konkursfare, at to af selskabets største og mest værdifulde fly af typen Airbus A330 blev omregistreret fra Danmark og Sverige til Norge.
Manøvren, der er udført hen over de seneste måneder, er ifølge Politikens oplysninger sket efter krav fra flyenes ejer, den franske storbank Credit Agricole, som siden 2004 har haft leaset flyene til SAS via en velgørenhedsfond i Irland.
Når flyene skulle flyttes fra henholdsvis dansk og svensk luftfartsregister til norsk luftfartsregister, skyldes det ifølge centrale SAS-kilder, at Norge i modsætning til de to andre skandinaviske lande har ratificeret den såkaldte Cape Town-konvention, der betyder, at ejerne af fly og andre såkaldte mobile aktiver er ydet en særlig beskyttelse mod krav fra kreditorer i tilfælde af en konkurs.
LÆS OGSÅ Fagforbund har mistillid til Corydon
Hvis flyene forblev indregistreret i Danmark og Sverige, frygtede den franske bank ifølge Politikens oplysninger ganske enkelte, at de i tilfælde af en konkurs ville »havne i kløerne på sultne kreditorer«, som en kilde udtrykker det.
Mens omregistreringen af det danske fly skete 16. oktober, flere uger før annonceringen af spareplanen, skete omregistreringen af det svensk indregistrerede Airbus-fly så sent som tirsdag i sidste uge – dagen efter at SAS-ledelsen havde annonceret den omfattende spareplan, som efter hårde forhandlinger faldt på plads mandag eftermiddag.
Krisemøde i regeringen
Præcis hvor alvorlig situationen omkring det skandinaviske flyselskab har været, understreges af, at flere af regeringens centrale ministre søndag aften – da udsigten til en SAS-aftale stadig hang i en tynd tråd – holdt krisemøde på Slotsholmen.
I mødet deltog de tre centrale økonomiske ministre fra de tre regeringspartier, finansminister Bjarne Corydon (S), økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R) og erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF).
LÆS OGSÅ Corydon »i knibe« kontaktede også piloterne under forhandlingerne med SAS
Ifølge regeringskilder har den danske regering været i noget nær alarmberedskab på grund af situationen i SAS, hvilket også er kommet til udtryk i flere forsøg på direkte at påvirke processen ved at lægge pres på de forhandlende fagforeningerne.
Som politiken.dk i går kunne løfte sløret for, sendte finansminister Bjarne Corydon (S) mandag i et forsøg på at påvirke forhandlingerne en sms til formanden for de danske kabineansatte.
»Kære Helge. Vil du ringe til mig hurtigst muligt. Det er helt afgørende for selskabets overlevelse, at det danske personale nu følger alle andre i SAS. Ellers er risikoen for et sammenbrud stadig helt overhængende. Det vil være tragisk – ikke mindst i lyset af hvad vi fra dansk side har gjort for overhovedet at skabe denne mulighed i samarbejde med de andre stater og meget skeptiske banker. MVH Bjarne Corydon«, skrev finansministeren i sms’en.
Konkurs oppe over
Det har fra flere sider været nævnt, at konkurstruslen reelt var bluff udført i et forsøg på at lægge maksimalt pres på medarbejderne, der ellers ikke ville kunne overtales til at give køb på løn- og arbejdsvilkår.
At der reelt var tale om bluff, afvises imidlertid af regeringskilderne. Planen var helt klart, at SAS i tilfælde af et nej fra medarbejderne til spareplanen skulle have været erklæret konkurs mandag, lyder det.
LÆS OGSÅ Thorning: »Rigtig godt«, at Corydon sendte sms'en
»Det var scenariet. Selskabsretsligt er det sådan, at hvis man kan se, at selskabet ikke står til at redde, skal man indgive konkursbegæring. Det der med at sige, at vi fyrer det hele af, indtil vi står butt naked, og der ikke er flere penge i kassen, det er ulovligt«, lyder det.
Ifølge Politikens oplysninger er SAS-sagen løbende blevet drøftet i regeringen og mellem de relevante ministre. SAS-sagen er næppe slut for den danske regering, for vedtagelsen af spareplanen får nu de to andre ejerstater, Norge og Sverige, til at presse på for et salg af SAS hurtigst muligt.
LÆS OGSÅ EL: »Hvad fanden har du gang i, Corydon?«
»Vi vil jo sælge SAS, og Riksdagen har for længst givet regeringen bemyndigelse til det. Vi har forstået, at selskabet hidtil ikke har kunnet sælges, men håber nu, at spareplanen har ændret på det og gjort SAS mere attraktivt i forhold til et salg«, siger Jessica Polfjärd, erhvervsordfører for Moderaterne i den svenske Riksdag.
Den danske regering har formentlig ikke noget alternativ til et salg af SAS, men omvendt indebærer en fuld privatisering af selskabet ifølge eksperterne en særlig risiko for Danmark. Det er ganske enkelt ikke givet, at en fremtidig privat ejer af SAS vil opretholde Københavns Lufthavn som skandinavisk knudepunkt.
Se også
Sidste udkald: Danske skatteål får kniven for struben
EU tager første skridt til at hæve bankhemmeligheden - og bekæmpe skattesnyd.
Værn mod vand kan gøre byen blågrøn
Stort flertal af lægerne vil opsige aftale med det offentlige
Lægerne er klare i mælet: Aftalen med det offentlige skal siges op.
Liberalt klimasyn er en faktafjendtlig religion
Liberal Alliances Ungdoms formand spreder religiøs markedsfundamentalisme.
Minister styrker dopingkampen
Brev afslører: Kommune lagde ord i munden på politi for at standse bar
Indbyggere havde mindst 16 minutter til at søge ly
Skolebørn overlevede, efter de havde søgt ly i badeværelse.
Fedmeoperation er et skridt mod Det Hvide Hus
Kaboom: Se 3,5 kilometer motorvej blive sprængt i luften
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Erhverv
Seneste Erhverv
Seneste TV Erhverv
22. jan. KL. 17.05 TV Erhvervsredaktør: Danske bank tjener for lidt
19. dec. KL. 16.16 TV »Hvorfor skal alles skattebetalinger ikke offentliggøres?«
20. nov. KL. 11.19 TV Nu bliver bildækkene snart intelligente
19. nov. KL. 12.12 TV Økonomiredaktør: SAS lever videre - for nu
19. nov. KL. 10.17 TV Her møder SAS-topchefen pressen under forhandlingerne
Zuckerberg har købt Helle Thorning-Schmidt
McDonaldskurven