Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 14. nov. 2006 KL. 13.45 opdateret 14. nov. 2006 KL. 14.37

Aamund scorer over 100 millioner på en formiddag

Bavarian-aktien sendt på himmelflugt, efter at konkurrent blev smidt ud af kapløbet om en koppevaccine til USA.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Bestyrelsesformanden i Bavarian Nordic, Asger Aamund, kan godt finde smilet frem i dag.

I morges meddelte konkurrenten Acambis, at selskabet er sendt ud af kampen om den vigtige ordre på koppevacciner til USA, fordi myndighederne ikke kan godkende Acambis teknologi.

Dermed er Bavarian det eneste selskab tilbage i koppe-kapløbet.

Den meddelelse fik straks Bavarian-aktien til at fare opad. Klokken 13 var aktien steget med hele 26,8 procent.

Asger Aamund ejer 20 procent af aktierne i selskabet, hvilket giver ham en fortjeneste på langt over 100 millioner kroner.

»Det var en stor overraskelse for os alle sammen. Det havde vi aldrig drømt om. Vi havde ventet, at der blev givet to ordrer, og nu bliver der altså kun givet en«, siger Asger Aamund til RB-Børsen.

Konkurrenten er overrasket
Acambis skriver i en pressemeddelelse, at man er overrasket over, at USA's regering vil udelukke virksomheden fra ordren.

»Vi vurderer, at vores produkt ville have levet op til den amerikanske regerings krav, især når der tages højde for Acambis historik inden for bioskjold«, skriver Acambis.

Analytiker: Kontrakten er på vej
De amerikanske myndigheder er klar med en kontrakt til Bavarian.

Det mener analytiker fra investeringsbanken Gudme Raaschou Anette Rye Larsen, der ellers har tvivlet på myndighedernes vilje til at gennemføre det såkaldte Bio Shield program. Dette program vil nu sandsynligvis resultere i en koppevaccine fra den danske virksomhed Bavarian, vurderer hun.

Direktør i Bavarian Nordic Peter Wulff forudser, at der snart kommer en afgørelse.

»Vi er langt i forhandlingerne med myndighederne«, siger han til RB-Børsen på telefonen fra New York.