Annonce
Annonce

Mest læste

Erhverv 3. maj. 2007 KL. 11.36

SAS varsler fyringer i Danmark

SAS' nye koncernchef tager konsekvensen af de danske kabineansattes strejker og satser på ruter i Sverige og Norge.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fyringer i Danmark.

Det bliver SAS-ledelsens reaktion efter, at det danske kabinepersonale to gange i løbet af foråret har nedlagt arbejdet i protest mod forløbet af overenskomstforhandlingerne.

SAS er til for kunderne
SAS’ nye koncernchef Mats Jansson sagde torsdag på et pressemøde i Stockholm i forbindelse med selskabets præsentation af regnskabet for 1. kvartal, at han er meget skuffet over de danske kabinemedarbejdere.

Derfor vil flyselskabet i løbet af de kommende tre til seks måneder omlægge produktionsapparatet og visse ruter, hvilket indebærer, at der fremover satses mere på SAS Sverige og SAS Norge, der har været langt mere stabile.

»Jeg ved ikke, hvor store reduktioner, der bliver tale om, men der vil blive tale om reduktioner i løbet af de næste tre til seks måneder. Situationen tvinger os til at gøre noget - vi er til for kunderne og ikke omvendt«, sagde en tydeligt vred Mats Jansson på pressekonferencen ifølge RB-Børsen.

Lægger apparatet om
SAS-topchefen understregede, at han aldrig har set noget lignende.

»Og det er klart, at det her må få nogle konsekvenser. Vi bliver nødt at lægge vores produktionsapparat om, så vi kan undgå de her situationer fremover - ikke mindst af hensyn til vores kunder«, sagde Mats Jansson.

Han oplyste, at der nu er behov for at tænke tingene igennem ordentligt på baggrund af strejkerne i SAS Danmark.

Som følge heraf blev en varslet ny strategiplan, der skulle være kommet i maj, udskudt til juni måned, oplyste koncernchefen.

ritzau

Annonce
Annoncer
Danmark
25. maj. KL. 03.00

Gymnasium viste elev-sexvideo til morgensamling

Rektor, lærere og elever så på video af elev, der har sex med en ung kvinde.

Internationalt
24. maj. KL. 22.57
Slagsmål. Debatten om sprogstrid endte i kaos i parlamentet i Ukraine. - Foto: MAKS LEVIN/AP

Ukraines politikere tæver løs på hinanden i parlamentet

Sprogstrid fik tilhængere og modstandere til at ryge i struben på hinanden.

Musik
24. maj. KL. 21.13
Unikt. Jens Unmack kan stadig huske, første gang han hørte sangen 'København'. Nu har han og resten af Tonekunstudvalget givet over 800.000 kroner i arbejdsstipendium til sangeren og sangskriveren bag nummeret. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kritikken ulmer efter usædvanligt kæmpelegat til ung kunstner

21-årige Carl Emil Petersen fik over 800.000 offentlige kroner med blot seks sange på cv'et.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
Vulkansind. Pedellen Hannes er iskold udenpå og geyservarm indeni i Rúnar Rúnarssons spillefilmsdebut 'Volcano'. - Foto: fra filmen
24. maj. KL. 17.52

Debutant fremstiller to gamle mennesker usædvanlig modigt

ibyen anbefaler

restaurant & cafe