Annonce
Annonce

Mest læste

Erhverv 3. mar. 2008 KL. 18.02

A.P. Møller-Mærsk trækker fyringer i land

A.P. Møller-Mærsk vil ikke længere fyre 200 dansk ansatte på rederiets skibe. Søfolk tilbydes frivillig fratræden.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

A.P. Møller-Mærsk har trukket i land, så varslede fyringer af 200 danske søfolk ikke bliver, som rederiet havde planlagt.

I dag modtog Metal Søfart og Sømændenes Forbund 3F et forslag til forlig, hvor de ansatte blandt andet tilbydes frivillige fratrædelsesgodtgørelser. Formanden for Metal Søfart, Keld Bækkelund Hansen, er tilfreds med, at rederiet har opgivet planerne om at massefyre de dansk ansatte.

Fyringer var på vej i Arbejdsretten
»Det er en kæmpe indrømmelse fra A.P. Møller-Mærsk. På den her måde har de sagt, at det var forkert, det, de gjorde. I stedet tilbyder de frivillige og gunstige fratrædelsesordninger, og det kan de ansatte så vælge at sige ja eller nej til«, siger Keld Bækkelund Hansen til Ritzau.

Metal Søfart-formanden mener, at de ændrede signaler fra A.P. Møller-Mærsk skyldes udsigten til Arbejdsrettens dom samt truslen om, at de faglige organisationer ville forlade samarbejdet om Dansk Internationalt Skibsregister (DIS).

ritzau

Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 10.09

Venstre: Skingrende vanvittigt at lade boligejere betale

Oppositionen stejler over udsigten til regeringens skattereform.

Spil
25. maj. KL. 10.11
VINDER. Det svenske krigsspil 'Battlefield 3' vandt i går prisen som årets bedste nordiske spil, og har også tidligere høstet adskillige internationale priser.

Krigsunivers, klodser og talende dyr kåret som årets bedste nordiske spil

'Battlefield 3' og 'Minecraft' tager hovedpriserne ved Nordic Game Awards.

Præsident? Mitt Romney har så stor opbakning i USA, at han ligger omtrent lige med Barack Obama før præsidentvalget i november. I Danmark foretrækker de fleste Obama. - Foto: Mary Altaffer/AP

En gåde blandt danskere: Romneys vinderchancer vokser

Langt de fleste danskere støtter Obama, men amerikanerne stemmer efter helt andre ting.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
MiB3. Josh Brolin, Will Smith og Tommy Lee Jones på plakaten for det nye kapitel om mændene i sort habit og solbriller. - Foto: pr-foto
24. maj. KL. 11.45

Anmelderne: Josh Brolin redder de gamle drenge

ibyen anbefaler

restaurant & cafe