Annonce
Annonce

Mest læste

Erhverv 18. mar. 2008 KL. 09.09

Private aktionærer sælger i panik

Frygtsomme aktieejere sælger stort ud af frygt for tab i faldende marked.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Private investorer kastede for alvor håndklædet i ringen i går og solgte stort ud af aktiebeholdningerne i et blodrødt marked.

Det var især finansaktierne, der røg over bord, da de private investorer kappede båndene af frygt for yderligere fald i markederne.

Hos Danske Bank var lysten til at sælge fire gange så høj som købelysten. Det skriver dagbladet Børsen.

Frygt for ny kollaps
»Lige nu er vi overvejende sælger blandt de private. For hver købsordre har vi fire salgsordrer, og det skyldes i høj grad weekendens begivenheder. Man har hele tiden frygtet at et kendt navn ville kollapse, og nu går der masser af rygter om, hvorvidt der er flere af de store, der vil gå samme vej, og derfor er markedet meget mere nervøst nu end det var bare i sidste uge,« siger Mads Zink, chefhandler i Danske Bank til Børsen.

Brandudsalget kom efter meldingen om, at det amerikanske finanshus Bear Stearns blev overtaget af JP Morgan Chase for bare 2 dollar pr. aktie, hvilket fik nervøsiteten til at brede sig som ringe i vandet.

Udsalg hos netmæglere
Hos netmæglerne Nordnet og E-Trade, hvor det kun er private, der handler, så man også en klar tendens til udsalg.

Også her var det i høj grad Danske Bank og resten af finansaktierne i C20-indekset, der røg over bord, skriver Børsen.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 10.09

Venstre: Skingrende vanvittigt at lade boligejere betale

Oppositionen stejler over udsigten til regeringens skattereform.

Spil
25. maj. KL. 10.11
VINDER. Det svenske krigsspil 'Battlefield 3' vandt i går prisen som årets bedste nordiske spil, og har også tidligere høstet adskillige internationale priser.

Krigsunivers, klodser og talende dyr kåret som årets bedste nordiske spil

'Battlefield 3' og 'Minecraft' tager hovedpriserne ved Nordic Game Awards.

Præsident? Mitt Romney har så stor opbakning i USA, at han ligger omtrent lige med Barack Obama før præsidentvalget i november. I Danmark foretrækker de fleste Obama. - Foto: Mary Altaffer/AP

En gåde blandt danskere: Romneys vinderchancer vokser

Langt de fleste danskere støtter Obama, men amerikanerne stemmer efter helt andre ting.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
MiB3. Josh Brolin, Will Smith og Tommy Lee Jones på plakaten for det nye kapitel om mændene i sort habit og solbriller. - Foto: pr-foto
24. maj. KL. 11.45

Anmelderne: Josh Brolin redder de gamle drenge

ibyen anbefaler

restaurant & cafe