Den danske energikoncern Elsam har bedt sine medarbejdere om at have et ekstra vågent øje på deres omgivelser, efter at selskabet torsdag i sidste uge modtog en terrortrussel via telefax. Elsams direktør for produktion og handel, Niels Bergh-Hansen, bekræfter, at selskabet har modtaget en trussel "om noget terror", som er videregivet til politiet i Fredericia. Ifølge Niels Bergh-Hansen var truslen skrevet på dansk, men han ønsker ikke at kommentere selve indholdet i teksten. Politiet vurderer ikke det er seriøst »Vi har bedt vores medarbejdere om at være særlig opmærksomme på, om der er nogen, der bevæger sig rundt på vores områder, som ikke burde være der. Men ellers har vi meldt det til politiet, som så har vurderet, at truslen ikke er seriøs«, siger Niels Bergh-Hansen til Ritzau. Elsam er Danmarks største producent af el og fjernvarme med produktion på seks centrale og 21 decentrale kraftvarmeværker samt 486 vindmøller placeret i Jylland og på Fyn.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
Styrelse brugte 280.000 kroner på Folkemødet – fire kendte ansigter fik 70.000 kroner
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Test: Er du bedre til geografi end gymnasieeleverne fra årgang 2003?
-
Donald Trump og USA ligger, som de har redt
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme
Lige nu
Kronik af Niels Fuglsang
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























