Syv hjemmesider fra offentlige institutioner blev fredag kåret til de bedste i hver sin kategori, da videnskabsminister Helge Sander (V) kårede vinderne af konkurrencen 'Bedst på Nettet 2003'. Bedst på Nettet er et initiativ under Videnskabsministeriet, hvor man løbende vurderer i alt cirka 2.100 offentlige hjemmesider. Blandt årets prisvindere er den integrerede daginstitution 'Blæksprutten' på Amager. Det skyldes blandt andet en sms-tjeneste med relevante informationer til forældrene. Silkeborg vinder for anden gang Inden for forskning, rådgivning og uddannelse går prisen til Vejle Idrætshøjskole. Silkeborg Bibliotek får prisen for anden gang blandt kulturinstitutioner, mens Arbejdsmarkedsstyrelsen vinder prisen inden for den statslige forvaltning. Blandt kommuner og amter har Fyns Amt den bedste hjemmeside. Bedste bud blandt portaler og lignende er finansieringsguiden. dk - en hjemmeside om finansiering til iværksættere og mindre selskaber. Københavns Kommune fik en specialpris for den bedste og mest brugervenlige anvendelse af digital signatur.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Styrelse brugte 280.000 kroner på Folkemødet – fire kendte ansigter fik 70.000 kroner
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
-
Test: Er du bedre til geografi end gymnasieeleverne fra årgang 2003?
-
»Jeg havde valgt vuggestue. Jeg var klar«: Influencerpar taler om abort efter Downs-diagnose
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Rose Nira Glad og Hanne Vedel Sterndorf
Lige nu
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























