Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Tænketank vil gøre Danmark grønt og klogt
Sådan. Camilla Ellehave - medlem af Politikens tænktank - kommer med sit personlige bud på, hvordan den triste kurve i ungdomsarbejdsløsheden kan knækkes. Statsminister Lars Løkke Rasmussen ønsker ikke at give sin replik til forslaget. Så nu spørger vi dig - kære læser - hvad skal Danmark statse på? - Foto: JOACHIM ADRIAN
Det kræver innovation og mere forskning nu, hvis vi skal af med ungdomsarbejdsløsheden.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
TV Amerikansk superprankster vil lave happenings på Roskilde
TV Sprogtvist udløste slagsmål i parlament
TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
TV Spanske demonstranter afspærrer vej med brændende dæk
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:I arbejde nu
Politiken har bedt otte visionære og vidt forskellige mennesker om at tænke ud af boksen.
Vi har nedsat en tænketank og bedt dem om at komme med fem helt konkrete bud på, hvordan den triste kurve i ungdomsarbejdsløsheden kan knækkes.
Tænketank skal knuse ungdomsarbejdsløsheden
Mød otte unge uden job:
De unge ledige
Det er svært at forestille sig, at den stigende ungdomsarbejdsløshed kan nedbringes uden reelle offentlige investeringer.
Derfor mener Camilla Ellehave, HR Director i Maersk Ship Management, A.P. Møller - Mærsk gruppen med globalt ansvar for funktionen, at det er helt afgørende, at der er en vision for Danmark.
Hun er en del af Politikens tænketank, der er sat i verden for at bekæmpe den kraftigt stigende arbejdsløshed blandt unge.
LÆS MERETænketank skal knuse ungdomsarbejdsløsheden
Visionen skal udpege hvilke industrier, der skal begunstiges særligt over den næste periode – og hvilke der ikke skal.
»Den finansielle krise har om noget understreget, at vi ikke er uafhængige. Vi kan ikke og skal ikke vælge at tro, at vi kan indhegne landet. Danmark er ikke en ø, og vi er om muligt endnu mere afhængige af de andre, end de er af os«, siger Camilla Ellehave.
Grønt og klogt foregangsland
Hun tilføjer, at det økonomiske system er en række forbundne kar, og Danmark er en integreret del af det. Derfor er vi nødt til at have noget særligt at tilbyde, som de andre ikke kan producere bedre eller billigere selv:
»Jeg tror på Danmark som klimamæssigt foregangsland, der både er klogt og grønt. Set med mine øjne skal vi konkurrere på problemløsning, kreativitet, innovation og design«, siger Mærsk-direktøren og tilføjer:
»Vi kan på ingen måder konkurrere med lavtlønslandene på produktionsomkostninger, når produktet først er færdigudviklet, men vi kan vægte og investere yderligere i forskningen«.
»Derfor skal vi forske og producere det første unikke produkt - og derefter acceptere at andre må stå for masseproduktionen. Det vil forhåbentlig gøre os i stand til at udnytte vores ressourcer bedst muligt«, mener Camilla Ellehave.
LÆS MEREKoncerndirektør: »Det er bare spild, spild, spild af mennesker«
Camilla Ellehave vil derfor gerne høre statsministerens vision; hvad mener han, vi skal være verdensmestre i? Hvad skal Danmarks konkurrencemæssige fordel være i en stadig mere globaliseret verden? Hvad skal resten af verden gerne ville købe af os? Hvad er det, vi skal være? Og hvilke industrier eller sektorer skal kunne klare sig uden offentlig støtte?
»For Statsministeren kan vel næppe forestille sig, at vi kan løse udfordringen med ungdomsarbejdsløsheden uden at træffe beslutning om, hvilke sektorer eller industrier der skal prioriteres? Og nedprioriteres? Eller kan han?«, spørger Camilla Ellehave.
Hun er også vældigt nysgerrig efter, hvilke kriterier regeringen vil anvende, når det skal afgøres, hvilke industrier der skal modtage særlig støtte - og hvilke der skal miste den.
Løkke takker nej
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har fået tilsendt Camilla Ellehaves forslag. Han takker for det, men har ikke set sig i stand til svare.
Derfor beder politiken.dk nu læserne om hjælp til at få nogle visioner på bordet.
SKRIV Hvad skal Danmark satse på?
»Jeg vil ønske mig, at Danmark konsekvent ville vælge at støtte de grønnere alternativer - for eksempel at vi udelukkende gav landbrugsstøtte til økologisk og bæredygtig landbrugsproduktion. Og at vi fokuserer yderligere på forbindelsen mellem innovation og produktion«.
»Det kunne vi gøre ved at støtte etableringen af forskningsstillinger i produktionsvirksomhederne så som erhvervs Ph.d.-ordningen«, foreslår Camilla Ellehave.
LÆS OGSÅTine Bryld: Vi tager ikke de unge alvorligt nok
Se også
Politiet går ind i sag om sex-video på gymnasium
Nordsjællands Politi vil have undersøgt, om der er tale om blufærdighedskrænkelse.
Corydon tilbyder Venstre kursus i økonomi
HA-rocker kendt skyldig i drabet, der antændte bandekrigen
FCK jagter en ny cheftræner
Carsten V. Jensen synes færdig som cheftræner i FCK, men han fortsætter som sportsdirektør.
Ny opdagelse kan føre til p-pille for mænd
Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
Livsstilsekspert: Tidlig weekend er et »velfærdsgode«
Danskerne kan godt lide fleksibel arbejdstid, mener to eksperter i livsstil.
Bundys forsvarer: Han vidste, at han var ond. Ond, ond, ond
Halsplaget Soluna mimer sig gennem generalprøven
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tænketanken
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Kent indtog Vega med Volvo-rock i fåreklæder
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Sådan burde du grille - men det vil du sikkert ikke høre
Gedekølle med citron og persille