Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Krise giver topforhandlere sved på panden
Rækkefølge. 600.000 danskere på det private arbejdsmarked skal have nye overenskomster i løbet af foråret. Industriens topforhandlere lægger for. - Foto: MARTIN LEHMANN
Forhandlingerne om nye overenskomster for 600.000 danskere er sat i søen med den økonomiske krise som blind passager.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
TV Amerikansk superprankster vil lave happenings på Roskilde
TV Sprogtvist udløste slagsmål i parlament
TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
TV Spanske demonstranter afspærrer vej med brændende dæk
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Afstemning
Bør man droppe lønstigninger ved forhandlingerne om nye overenskomster på grund af den økonomiske krise?
Ja
Nej
Ved ikke
Hvordan sikrer man danske virksomheders evne til at klare konkurrencen med udlandet, når de ansatte samtidig vil have mere i lønningsposen?
Det er et af de helt centrale spørgsmål i de overenskomstforhandlinger for 600.000 danskere på det private arbejdsmarked, som her til formiddag er skudt officielt i gang.
Chefforhandler for arbejdsgiversiden, administrerende direktør i Dansk Industri Hans Skov Christensen, peger på, at den økonomiske situation er helt anderledes, end da der i 2007 sidst blev lavet nye overenskomster.
»Klimaet er slet ikke det samme i dag med faldende produktion og beskæftigelse. Det er i det lys, vi indleder forhandlingerne med en forventning om, at overenskomstfornyelsen kan bidrage til den økonomiske genopretning af virksomhedernes situation«, siger Hans Skov Christensen.
Penge og ligeløn i spil
Sammen med de øvige chefforhandlere har han indtaget bordenden i et propfyldt lokale hos Dansk Industri i København, hvor der holdes pressemøde om forhandlingerne.
Ved hans ene side sidder Thorkild E. Jensen, formand for Dansk Metal og chefforhandler for lønmodtagerne på industriområdet samlet i fællesskabet CO-industri.
SKRIVHvad er vigtigst for dig ved overenskomstforhandlingerne?
Thorkild E. Jensen anerkender, at de danske virksomheder er pressede som følge af den økonomiske krise. Men også han kender det taktiske forhandlingsspil, hvor udmeldingerne ikke altid skal tages for pålydende.
Derfor Metal-bossen både flere penge, bedre forhold for skifteholdsarbejdere og mere fokus på ligeløn for blot at nævne nogle få af de krav, han har med i tasken efter at have rejst rundt til tillidsrepræsentanter over det ganske land.
»Vi synes, at det er rimelige krav, når man tænker på den indsats, som medlemmerne yder hver eneste dag«, siger Thorkild E. Jensen.
Kineserne er billigere
Han peger også på, at danske virksomheder allligevel aldrig kan konkurrere med eksempelvis kinesiske virksomheder på lønnen.
I stedet skal danske virksomheder konkurrere på at have veluddannede og motiverede arbejdere, hvilket, han mener, i høj grad sikres ved bedre overenskomster.
»Vi skal passe på, at vi ikke blander den økonomiske krises konsekvenser sammen med virksomhedernes generelle evne til at konkurrere«, siger Thorkild E. Jensen.
LÆS OGSÅI dag begynder krigen om lønnen
Ifølge Hans Skov Christensen stiles der efter en afklaring på industriområdet i begyndelsen af februar, hvorefter man kan lukke de andre overenskomster indenfor blandt andet handelssektoren, i byggeriet og på transportområdet.
At det er industrien, der lægger for, er ikke nogen tilfældighed.
Dansk Industri sidder på flertallet i dansk Arbejdsgiverforening, og derfor lægger aftalen på industriområdet også fundamentet for de mindre overenskomster.
Lang overenskomst bedst for virksomhederne
Ved den seneste overenskomstfornyelse i 2007 blev man enige om en treårig overenskomst, men det er langtfra sikkert, at det også bliver tilfældet denne gang.
»Det er umuligt at sige noget om på forhånd, når vi ikke kender indholdet«, siger Thorkild E. Jensen.
Hans Skov Chritensen er enig men understreger, at det som udgangspunkt er bedst for virksomhedernes planlægningsmuligheder at kende deres udgiftsniveau flere år frem i tiden.
»Jo længere en tidshorisont, jo bedre. Omvendt kan guld også købes for dyrt«, siger Hans Skov Christensen.
Se også
Politiet går ind i sag om sex-video på gymnasium
Nordsjællands Politi vil have undersøgt, om der er tale om blufærdighedskrænkelse.
Corydon tilbyder Venstre kursus i økonomi
FCK fyrer sin cheftræner
HA-rocker kendt skyldig i drabet, der antændte bandekrigen
Østre Landsret finder HA-rocker skyldig i drab på 19-årig i Tingbjerg i 2008.
Berlusconi er lun på præsidentposten
Ny opdagelse kan føre til p-pille for mænd
Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
Claus Hjort Frederiksen vekslede bortkommen offentlig ejendom til god samvittighed.
Livsstilsekspert: Tidlig weekend er et »velfærdsgode«
Bundys forsvarer: Han vidste, at han var ond. Ond, ond, ond
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Erhverv
Seneste Erhverv
Seneste TV Erhverv
18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort
3. maj. KL. 13.01 TV Cimber-passager: Hva' pokker gør man så?
16. apr. KL. 13.24 TV »Mærsk engagerede sig i stort og småt«
12. apr. KL. 16.11 TV Hr. Møller ankom som en superstjerne
30. mar. KL. 13.52 TV Redaktør: Spansk krise vælter ikke europæisk korthus
maj
maj
maj
maj
Kent indtog Vega med Volvo-rock i fåreklæder
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Sådan burde du grille - men det vil du sikkert ikke høre
Gedekølle med citron og persille