Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 9. feb. 2010 KL. 14.38

SAS-ulykke havde 10 forklaringer

Det er et grundigt arbejde, Havarikommissionen har gjort for at finde årsagen til flyhavari i Kastrup i 2007, mener SLV.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

DASH 8-ULYKKERNE

9. november 2007: Det går galt i Aalborg, hvor højre landingsstel giver efter, da flyets hjul rammer landingsbanen. Flyets højre vinge slår ned i jorden og maskinen drejer af banen og ind i græsset.

12. september 2007: Et fly på vej mod Litauen får problemer med at få landingsstellet til at låse. Det landet i hovedstaden Vilnius, hvor stelllet kollapser - ganske som det skete i Aalborg.

27. oktober 2007: En landing i i Kastrup ender med, at landingsstellet bryder sammen og maskinen kurer af banen.

  • De to første uheld skyldtes rust i en del af landingsstellet, vurderes det.
  • Det tredje uheld er forårsaget af en løs del, en såkaldt O-ring, lød vurdering efter Kastrup-havariet.
  • Ingen kommer alvorligt til skade ved de tre ulykker.

»Det er et sammentræf af uheldige omstændigheder«.

Sådan beskriver kommunikationschef Thorbjørn Ancker fra Statens Luftfartsvæsen uheldet i 2007, hvor et af SAS' Dash 8-fly havarerede under landingen i Kastrup.

En rapport fra Havarikommissionen konkluderer, at flere faktorer fik det til at gå galt.

LÆS ARTIKELÅrsag til SAS-havari skyldes fejl og mangler i Dash 8-fly

»De peger på ti faktorer, som alle har haft indflydelse på, at havariet kunne finde sted«, siger Ancker.

Han tilføjer, at redegørelsen underbygger de foreløbige konklusioner om uheldet, som havariefterforskerne nåede frem til en måneds tid efter uheldet i oktober 2007.

»Redegørelsen tilføjer ikke meget nyt, men den er væsentlig mere detaljeret, og den går i dybden«, siger han.

LANDINGSSTEL.  Det problemfyldte hydrauliske system fra Dash 8-maskinernes landingsstel. Foto: Miriam Dalsgaard.POLITIKEN.TVSe SAS-flyet forulykke i Kastrup

Han hæfter sig ved, at Havarikommissionen kommer med to anbefalinger til det fælleseuropæiske luffartsvæsen, European Aviation Safety Agency (EASA).

Det bliver opfordret til at vurdere konstruktionen af det hydrauliksystem, som indgik i SAS' Dash 8-fly. Og så bør der ses nærmere på de tekniske vejledninger. De spillede en rolle i Kastrupuheldet, fordi de ikke var præcise nok i omtalen af, hvordan en ventil fra landingsstellet skulle håndteres af flymekanikerne.

»Den måde, det var skrevet på, var ikke entydigt«, konstaterer Thorbjørn Ancker.

DOKUMENTATIONHavarikommissionens rapport om Kastrupuheldet (eksternt link - på engelsk)

Fabrikken bag Dash 8-flyene, Bombardier, har ifølge kommunikationschefen allerede ændret landingsstellene og forstærket de filtre, der skal holde urenheder ude fra hydrauliksystemerne.

I Kastrup var et lille stykke af en tætningsring skyld i, at det højre landingsstel ikke kunne sænkes før landingen.