Annonce
Annonce

Mest læste

Erhverv 11. feb. 2010 KL. 06.54

SAS skal fusioneres når krisen er ovre

Koncernchefen melder nu åbent ud om fremtidsplanerne.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

SAS' dage som selvstændigt flyselskab er talte. Det er meldingen fra koncernchef Mats Jansson, der med sparegreb i milliardklassen er ved at gøre SAS salgbare til en konsolidering.

Lufthansa er den foretrukne køber, dernæst Air France-KLM og først til sidst den nordiske lillebror Finnair.

Fagforeningerne vil tage mod en overtagelse med kyshånd og frygter ikke arbejdsforholdene bliver forringet under en ny ejer.

»Jeg tror, at en konsolidering er det bedste for SAS«, fastslår SAS-koncernchef Mats Jansson for første gang.

Underskuddene skal stoppes
Før det bliver aktuelt at sætte SAS til salg skal skuden være vendt og hullet skal være lukket for de milliarder af svenske kroner, der hvert år strømmer ud af selskabet, som årsregnskabet for 2009 viste tirsdag

LÆS OGSÅ SAS varsler igen store besparelser

»Det er ikke et mål i sig selv at være selvstændig. Når vi igen er i god gænge og kommet gennem recessionen, så tror jeg på sigt det er det bedste, at vi går strukturelt ind i et samarbejde med anden partner«, forklarer Mats Jansson.

Tidligere har SAS-topchefen ladet det stå åbent om SAS skulle fortsætte som selvstændigt selskab eller finde en partner.

Det mest sandsynlige er, at Lufthansa vil være førstevalg for SAS, efterfulgt af Air France-KLM og som rosinen i pølseenden Finnair.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annoncer
Danmark
25. maj. KL. 17.37 opdateret KL. 17.53

Politiet går ind i sag om sex-video på gymnasium

Nordsjællands Politi vil have undersøgt, om der er tale om blufærdighedskrænkelse.

Danmark
25. maj. KL. 16.32
Drab. 19-årige Osman Nuri Dogan blev slået ihjel i en byge af skud fra et AK47-gevær i Tingbjerg i 2008. - Foto: FINN FRANDSEN

HA-rocker kendt skyldig i drabet, der antændte bandekrigen

Østre Landsret finder HA-rocker skyldig i drab på 19-årig i Tingbjerg i 2008.

Bagside-tv
25. maj. KL. 15.49

Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom

Claus Hjort Frederiksen vekslede bortkommen offentlig ejendom til god samvittighed.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
jävla. Forsanger Joakim 'Jocke' Berg - iført læderbukser og Tintin-hår - kunne godt have udnyttet Vegas intime rammer bedre. - Foto: SANNE VILS AXELSEN (arkiv)
25. maj. KL. 13.20

Kent indtog Vega med Volvo-rock i fåreklæder

ibyen anbefaler

restaurant & cafe