Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 12. jul. 2004 KL. 12.27 opdateret 20. maj. 2013 KL. 04.33

Milliardæren Rockefeller blev 94 år

Ikke den rigeste, men måske den mest kendte, milliardær Laurance Rockefeller, er død.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
»Tror du, jeg er Rockefeller?«

Dette spørgsmål er ofte blevet brugt som svar til mennesker, der forgæves har forsøgt at få os til lommerne. Men det er en helt bestemt Rockefeller, som har lagt navn til den påholdende bemærkning. Nemlig Laurance Rockefeller, og han er nu død i en alder af 94 år.

Rockefeller var nummer 377 på Forbes-tidsskriftets liste over dollarmilliardærer. Han var med sin halvanden milliard dollar langt fra den rigeste amerikaner. Dét, der gjorde ham kendt, var hans gavmildhed.

Gav penge til nationalparker
Under fem amerikanske præsidenter har han givet store summer til miljøbeskyttelse og naturbevarelse. Han grundlagde American Conservation Association i 1958, og det er hans fortjeneste, at nationalparken Grand Tetons i Wyoming og de berømte redwood trees i California, er bevaret.

Rockefeller havde også en varm interesse for ufoer og ufo-forskning og har anvendt mere end 4 mio. kr. på at støtte privat, amerikansk forskning i ufoer.