Annonce
Erhverv 27. maj. 2010 KL. 22.25

Myte afkræftet: Der er ligeløn i det offentlige

Næsten al lønforskel mellem offentligt ansatte skyldes, at mænd og kvinder arbejder i forskellige funktioner.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Mænd og kvinder, som laver det samme, tjener det samme.

Modsat hvad der tidligere har været fremme, er der næsten ingen reel forskel på, hvad mænd og kvinder får for det samme arbejde i den offentlige sektor.

Sådan lyder en af konklusionerne i Lønkommissionens redegørelse, som bliver offentliggjort fredag.

»Vi slår med denne redegørelse fast, at den uligeløn, som nogle hævder, der er på det offentlige arbejdsmarked, i virkeligheden kan forklares«, siger kontorchef Søren Rotvig Erichsen fra Finansministeriet, som er medlem af Lønkommissionen.

Karrierevalget ligger så dybt i os, at man kan spore det helt tilbage til børnehaven

Mette Deding, forskningsleder i SFI-Campbell

Højere uddannelse og erhvervserfaring
Kommissionens undersøgelser viser ganske vist, at mænd tjener mere end kvinder i den offentlige sektor. Forskellen er i snit på 15 til 20 procent.

Men næsten hele forskellen kan forklares med, at mændene har højere uddannelse og erhvervserfaring, og især at mændene oftere har arbejdsfunktioner, som lønnes højere. Når der tages højde for dette, er lønforskellen nede på mellem nul og tre procent.

Dette kan komme som en overraskelse for mange, påpeger Rotvig Erichsen.

»Der har bredt sig en fejlagtig opfattelse af, at kvinder får mindre i løn for at lave det samme arbejde som en mand«, siger Søren Rotvig Erichsen.

Ingen diskrimination
Resultaterne viser, at der stort set ikke findes problemer med ligeløn inden for den offentlige sektor, vurderer en af landets førende lønforskere.

»Redegørelsen bekræfter, at der ingen diskrimination er inden for langt de fleste faggrupper«, siger forskningsleder Mette Deding fra SFI-Campbell.

Men resultaterne åbner samtidig for andre diskussioner. Når en stor del af lønforskellen skyldes, at mænd oftere har de højtlønnede funktioner, viser det, at arbejdsmarkedet er meget kønsopdelt.

Kvinder vælger lavtlønnede job

»Det rejser et væsentligt, men afsindig svært spørgsmål om, hvorfor kvinder havner i grupper, som er lavere betalt. Karrierevalget ligger så dybt i os, at man kan spore det helt tilbage til børnehaven. Men der også den mulighed, at kvinder opgiver på forhånd, fordi de ikke føler, at de har muligheden«, siger Mette Deding.

Det er ikke alle faggrupper, hvor mænd har bedre lønnede funktioner end kvinder. Blandt kommunale dagplejere tjener kvinder for eksempel i snit fire til seks procent mere end mænd.



Omvendt forholder det sig blandt kommunale kontoransatte, hvor kvinder i snit tjener seks til otte procent mindre.

HK: Kvinderne skal hjælpes ind i de rette stillinger
I HK/Kommunal anerkender man, at lønforskellene kan forklares.

»Men de kan ikke forsvares, for det betyder, at der ikke gøres nok for at få kvinderne ind i de rette stillinger. Kvinderne skal selv blive bedre til at vise, hvad de kan, men de skal have hjælp, både af fagforeninger og arbejdsgivere, for jeg tror ikke på, at de gør det af sig selv«, siger Bodil Otto, formand for HK/Kommunal.

Hun ønsker ikke at kommentere konkret på, at kvindelige dagplejere omvendt tjener mere end mænd, men peger på, at kun hver tredje HK’er har en udviklingsplan for efteruddannelse.

Flere kvinder er på deltid
Lønkommissionens rapport viser derudover, at langt flere kvinder end mænd er på deltid.

Mens 20 procent af mænd i den offentlige sektor har en aftalt arbejdsuge på under 37 timer, er dette tilfældet for hele 51 procent af kvinderne. Samtidig er langt flere på deltid i den offentlige sektor end i den private sektor.

»Det betyder, at vi i den offentlige sektor har en arbejdskraft, som langt fra bliver anvendt fuldt ud. Desværre viser rapporten også, at kun et fåtal af kvinderne ønsker at gå op på fuld tid«, siger Søren Rotvig Erichsen.

Annonce
Annoncer
Danmark
25. maj. KL. 17.37 opdateret KL. 17.53

Politiet går ind i sag om sex-video på gymnasium

Nordsjællands Politi vil have undersøgt, om der er tale om blufærdighedskrænkelse.

Videnskab
25. maj. KL. 15.27
Fertilitet. Det handler om at forhindre at sædceller - her under mikroskop hos Nordisk Cryobank - bliver færdigt udviklede. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Ny opdagelse kan føre til p-pille for mænd

Skotske forskere har fundet frem til et gen, som sikrer sunde sædceller.

Foto: JUST LARS

'Smølf' løb med prisen som årets filmhund i Cannes

Årets Palme d'Og blev igen uddelt for den bedste 'hundepræstation' i film.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
jävla. Forsanger Joakim 'Jocke' Berg - iført læderbukser og Tintin-hår - kunne godt have udnyttet Vegas intime rammer bedre. - Foto: SANNE VILS AXELSEN (arkiv)
25. maj. KL. 13.20

Kent indtog Vega med Volvo-rock i fåreklæder

ibyen anbefaler

restaurant & cafe