Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Erhverv 15. apr. 2008 KL. 08.25

Pædagoger protesterer mod lønaftale

På to dage har over 14.000 været inde på en hjemmeside, der protesterer mod de lønstigninger, som landets pædagoger er stillet i udsigt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Nanna Bjørnsen blev overrasket, ja nærmest chokeret, da hun hørte det. Pædagogernes forbund, BUPL, havde indgået en lønaftale med de kommunale arbejdsgivere.

Det var fredag aften, og strejken, der skulle begynde onsdag og efterlade 100.000 børn uden pasning, var lige pludselig aflyst.

»Jeg var sikker på, at vi skulle strejke. Og tænkte: Det er løgn. På de møder, som jeg havde deltaget i, var der slet ikke stemning for at give efter«, fortæller Nanna Bjørnsen, der er tillidsrepræsentant i børnehuset Margueritten på Frederiksberg.

Voldsom udskiftning af personale
Fredag aften brugte hun ved computeren for at finde ud af, hvad BUPL’s ledelse havde fået ud af arbejdsgiverne. Og hun var ikke glad. Arbejdsgiverne havde hele tiden tilbudt en økonomisk ramme for lønstigninger på 12,8 procent over de næste tre år. Og det holdt de fast i.

»Det kan ikke være rigtigt, at fordi man rører lidt rundt i gryden, så er 12,8 procent lige pludselig nok. Hvordan skal vi holde fast i medarbejderne, hvis vi ikke får bedre lønninger. Det er også for forældrene, vi kæmper. Vi skal kunne tilbyde børnene gode forhold i vuggestuer og børnehaver. Jeg talte med en mor, som i løbet af tre år havde oplevet ti forskellige medarbejdere på en stue med tre ansatte«, siger Nanna Bjørnsen.

Kun to skriver, at de vil stemme ja
Jagten på informationer gjorde den unge pædagog mere og mere overbevist om, at BUPL’s ledelse havde gjort et dårligt stykke arbejde.

Og søndag morgen ved 10-tiden kunne hun lancere en hjemmeside i lyserøde farver, der kunne danne rammen om en kampagne for at stemme nej til mæglingsforslaget. Og efter blot to døgn har der været over 13.000 inde på siden. Næsten 400 har skrevet indlæg.

»Der er blot to, som skriver, at de vil stemme ja. Resten vil stemme nej, men jeg kan selvfølgelig ikke vide, om alle, der går ind, er pædagoger, og at de vil stemme nej«, siger Nanna Bjørnsen.

Demonstration mod BUPL-ledelse i morgen

Hun er dog overbevist om, at den lyserøde hjemmeside bliver et forum for en kampagne, som ender med et nej til lønaftalen. Hjemmesiden er allerede blevet central i organiseringen af en demonstration mod BUPL’s ledelse foran forbundshuset i morgen.

Skulle I ikke hellere demonstrere mod arbejdsgiverne?

»Det er forbundet, der har sagt ja og handler mod medlemmernes interesser«, lyder det prompte.

Formand til modangreb
Pædagogernes formand, Henning Pedersen, vil ikke løbe fra fredagens lønaftale.

»Og jeg underkender ikke, at det er rimeligt at være utilfreds. Jeg havde gerne set, at vi havde fået mere, men jeg står ved aftalen. Og vi må tage en debat om den. Jeg vil meget gerne diskutere, hvad det betyder for den enkelte«, siger Henning Pedersen, der i samme åndedrag advarer mod at puste protesterne for stort op.

»Jeg er en af de 13.000. Jeg havde naturligvis forudset, at der ville være modstand, men det vil være alt for meget at kalde det et oprør. Det er et klassisk fænomen, at modstanderne kommer hurtigt ud af starthullerne. Jeg bliver selvfølgelig berørt personligt over nogle af angrebene og er ikke glad for at se demonstranter foran forbundshuset«, siger Henning Pedersen og kaster sig ud i et forsvar for aftalen.

3.000 kroner mere til nyuddannet pædagog
»Vi har fået et lønhop til basisgrupper. En nyuddannet pædagog på fuld tid vil få 3.000 kroner mere om måneden i løbet af de tre år, overenskomsten løber. Og en pædagog med ti år på bagen vil få op mod 4.000 kroner mere i månedsløn frem til 2011. Det er tre løntrin. Jeg havde håbet på mere, men vi kan godt være bekendt at sende det ud til medlemmerne, så nu må de afgøre det«, siger Henning Pedersen.

Formanden er særlig glad for, at der er ’rørt rundt’ i løngryden, så der bliver flyttet kroner fra lokal løn til generel lønstigning. Det vil sige, at lokale lønstigninger – de såkaldte fedterøvstillæg – bliver erstattet af en centralt aftalt lønstigning, som alle pædagoger er sikre på at få.

Klare til at skifte forbund
Pædagogerne har gennem hele forhandlingsspillet om nye overenskomster argumenteret for, at de ikke får ret meget ud af den tre et halvt år lange uddannelse. En gennemsnitlig pædagog tjener blot 7 procent mere end en ufaglært arbejder. Henning Pedersen tør ikke give noget bud på, hvordan det ser ud i 2011.

»Om tre år må vi se, hvordan lønudviklingen har været. Lige nu må vi ud med information, så debatten kommer til at bygge på facts«, siger han.

Og information efterlyser Nanna Bjørnsen netop.

Er der vikardækning, når kolleger holder fri?
»Nu står der i mæglingsforslaget, at der er fem seniorfridage og barns anden sygedag med løn. Er der så vikardækning?«, spørger Nanna Bjørnsen, der dog ikke tror, at hun kan blive omvendt.

»Hvis der bliver stemt ja, så forlader jeg BUPL og melder mig ind i LFS, der organiserer pædagoger under FOA. Der bakker formand Dennis Kristensen ikke ud«, siger Nanna Bjørnsen.

De godt 60.000 pædagoger i BUPL skal stemme fra næste uge og frem til 13. maj.

Besøg de protesterende pædagogers hjemmeside her

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Erhverv
12. feb. KL. 15.59

Overenskomst for en kvart million danskere er faldet på plads

DI og CO-industri har indgået overenskomst.

Danmark
12. feb. KL. 14.31
Fremtid. Steen Skovsgaard og de øvrige biskopper mener, at der bliver færre ansatte i folkekirken fremover. - Foto: OLE LIND (arkiv)

Biskopper varsler færre job ved kirkerne

Kordegne og kirketjenere kan stå for skud, mens præster er mindre udsat.

Økonomien i krise
12. feb. KL. 12.17
Der er spænding forud for afstemningen om en omfattende sparepakke i det græske parlament senere i dag. - Foto: NIKOLAS GIAKOUMIDIS/AP

Nervekrig præger græske politikere inden afgørende afstemning

Flere græske parlamentarikere tvivler på, om de vil stemmer ja til sparepakke.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe