Annonce
Annonce
Marketing

Joblinks

Marketing
Marketing
Annonce
Erhverv 21. apr 2008 KL. 08.15

Nødberedskab bedre end dagligdagen

Sygeplejersker er mere tilfredse med deres arbejde under strejken, end de er til daglig, hvor mange vikarer kaldes ind.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

På mange sygehuse fungerer nødberedskabet under den igangværende storkonflikt bedre end den daglige bemanding.

I hverdagen er sygeplejerskerne så pressede af arbejdsopgaver, at vagtplanerne kun hænger sammen med hjælp fra vikarer og overarbejde.

»Til daglig er der for mange opgaver og for få mennesker. Det er helt vanvittigt. Men hospitalerne er simpelthen i krise til daglig«, siger Dorte Steenberg, næstformand i Dansk Sygeplejeråd til B.T.

Ingen vikarer under konflikt
Sygeplejerskerne føler derfor, at de bedre kan stå inde for den indsats, der bliver ydet under konflikten, hvor der ikke kan anvendes vikarer.

I stedet bliver der fundet medarbejdere fra andre afdelinger på de enkelte hospitaler, og dermed får man også personale, som kender hospitalets arbejdsgange godt.

»Meldingen frra vores medlemmer er entydigt, at de bedre kan stå inde for deres arbejde under konflikten, end de normalt kan«, siger Dorte Steenberg.

Svendborg Sygehus kapitulerer
Selv om strejken blot har varet i fem dage, må Svendborg Sygehus nu kapitulere og trække en kirurgisk og to psykiatriske afdelinger ud af konflikten.

Det kan ganske enkelt ikke lade sig gøre at leve op til nødberedskabet, lyder meldingen.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Foto: Thomas Borberg

Guldbrandsen fik lydoptagelse fra DR-medarbejder

DR kræver omdiskuteret lydoptagelse fra Christoffer Guldbrandsen.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

Medier 09. feb 13.29
Krister Henriksson spiller rollen som kommissær Kurt Wallander, mens Cecilia Nilsson er hans nye flamme, Anja. Pr-foto.

DR roder rundt i Wallander-serien

DR byttede rundt på rækkefølgen, da stationen sendte Wallander-krimiserien.

09. feb 12.58
BØRNESIKKERHED. Det vil få dramatiske konsekvenser for Lego, hvis politikerne vil forbyde kemikaliet bisphenol A i legetøj til små børn. - Foto: THOMAS BORBERG

Kemikalie-lov kan kvæle Lego-klassiker

Politikere spænder ben for, at Lego fortsat kan bruge udskældt plasticstof.

Sport 09. feb 14.19
Foto: KRAGH ERIK

Brian Nielsen: Der er lang vej endnu

Brian Nielsen ser forhindringer på vejen mod et comeback. Han skal bl.a. have ordnet sit knæ.

Kultur Seneste nyt

IBYEN Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Tophistorier Erhverv

Det sker
09. feb 09.59
Performancegruppen Signa med instruktør Signa Köstler i spidsen har for alvor sat sindene i bevægelse med forestillingen 'Salò', der blandt andet er inspireret af Pasolinis film af samme navn. Arkivfoto: Jonas Pryner Andersen

Chokteater er et råb om medmenneskelighed

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr