Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 22. maj. 2008 KL. 18.12

Sygeplejersker overvejer kollektive opsigelser

Strejken tærer nu så stærkt på sygeplejerskerne - både mentalt og økonomisk - at de snakker om nye metoder.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Flere af sygeplejerskerne er nu så frustrerede, at de er parate til at aflevere deres autorisation, så de ikke længere kan arbejde som sygeplejersker.

Det skriver DR Nyheder.

Anne Witte Kamstrup, der er sygeplejerske på Rigshospitalet, fortæller, at det diskuteres, hvorvidt sygeplejerskerne kollektivt skal deponere deres autorisation. Men hun håber dog ikke, at det kommer så vidt.

Fraråder opsigelser
Kredsformand i Dansk Sygeplejeråd Vibeke Vest fraråder sine medlemmer at skride til opsigelser. Det kan nemlig blive opfattet som et kollektivt kampskridt, og det er ulovligt efter den danske hovedaftale.

Resultatet kan blive, at Dansk Sygeplejeråd bliver idømt bod.

Formanden for regionerne, Bent Hansen (S), siger til DR, at han er meget overrasket over, at sygeplejerskerne tilsyneladende overvejer et ulovligt kampskridt.

Forsøg på pres
Bent Hansen ser det som et forsøg på at lægge pres på regionerne.

Han vil ikke tage stilling til, om regionerne i givet fald vil kræve sygeplejerskerne idømt bod.

»Det er en mulighed, hvis det kommer så vidt«, siger formanden for regionerne til Radioavisen.

nyheder@pol.dk