Annonce
Annonce
Erhverv 6. okt. 2008 KL. 00.52

Danske banker får krisehjælp

Regeringen spænder et sikkerhedsnet ud under de kriseramte danske banker. Men bankerne får selv lov til at betale det meste.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Med en stort anlagt redningsplan forsøger regeringen nu at dæmpe den krise, som truer med at trække en stribe danske banker med sig ned.

Aftalen, der har bred politisk opbakning fra regeringen, Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti, de radikale og Liberal Alliance, betyder, at de danske banker over to år skyder 35 milliarder kroner i en forsikringsordning, som skal være et sikkerhedsnet under nødlidende banker.

»Bankerne tjener profitten, når det går op og de skal derfor også bidrage, når det går den anden vej«, siger økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen (K).

Staten genforsikrer til gengæld bankerne med en statsgaranti, så de danske bankkunder kan være sikre på, at de ikke taber deres indeståender.

Pres på bankerne
Den enorme regning til banksektoren er blevet forhandlet på plads med finanssektoren over de seneste dage og skal sikre, at bankerne selv gør en indsats for, at krisen ikke forværres.

»Der er tale om en slags gruppelivsforsikring, hvor bankerne er genforsikret i staten. Så staten spænder et sikkerhedsnet ud. Men der er et incitament, så sektoren selv begrænser tabene«, siger Lene Espersen.

Kunderne får deres penge
For bankkunder, der er nervøse for deres opsparing, er der godt nyt i aftalen.

Hidtil har grænsen for, hvor meget man kan få dækket i tilfælde af en konkurs været 300.000 kroner. Nu lover regeringen, at kunderne vil få hele deres indestående retur, hvis en bank går konkurs.

»Vi har fundet det rigtigt at lave en plan der tager hånd om at sikre at vi får skabt tillid og stabilitet til sektoren«, siger finansminister Lars Løkke Rasmussen (V).

Til gengæld skal aktionærerne i bankerne ikke regne med, at der er hjælp at hente, hvis deres bank går ned.

»Vi har meget på spil«
Det er kun indskyderne, der er omfattet af aftalen og ikke folk, der har købt aktier.

»Vi kan ikke garantere aktionærerne. Når man investerer i aktier, så risikerer man at miste sine penge«, siger Lars Løkke Rasmussen.

Hvor stor en regning, der i sidste ende kan ende hos skatteborgerne, vil finansminister Lars Løkke Rasmussen dog ikke svare direkte på. Han talte i stedet om, hvad der er på spil, hvis der ikke bliver grebet ind.

»Vi har rigtig meget på spil, hvis der ikke løsnes op for de indefrosne kreditstrømme. Det kan påvirke vores konjunkturer og beskæftigelsessituation«, siger Lars Løkke Rasmussen.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe