Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Erhverv 25. maj. 2009 KL. 19.27

Socialrådgivere i Aalborg strejker

En stor del af socialrådgiverne i Aalborg Kommune nedlægger arbejdet, fordi kommunen vil spare på kontanthjælpsområdet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Socialrådgiverne i Aalborg er så sure over, at Aalborg Kommune vil spare syv millioner kroner på kontanthjælpsområdet, at en stor del af dem nedlægger arbejdet tirsdag.

I stedet vil de demonstrere på gaden i Aalborg sammen med en del af de kontanthjælpsmodtagere, som bliver berørt af besparelserne, oplyser TV2/Nord.

»Godt socialarbejde koster penge, og lige nu er det de svageste i samfundet, Aalborg Kommune rammer«, siger socialrådgivernes tillidsmand Lasse Olsen til TV2/Nord.

15 procent flere på kontanthjælp
Politikerne i Aalborg ventes tirsdag at vedtage besparelserne, efter at antallet af kontanthjælpsmodtagere i kommunen er steget markant på kort tid.

I begyndelsen af maj viste en opgørelse, at 15 procent flere personer var på kontanthjælp i forhold til september 2008. Selvom behovet for aktivering dermed er steget støt, så lægger forvaltningen op til en række tilpasninger for i alt syv millioner kroner for at have hånd i hanke med økonomien.

Tilpasningerne sker blandt andet ved at reducere antallet af aktiveringspladser i projektafsnittet med 60.

Socialrådmand Majbritt Iversen (S) har mandag ikke ønsket at kommenterer hverken besparelserne eller socialrådgivernes arbejdsnedlæggelse over for TV2/Nord.

ritzau

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Danmark
12. feb. KL. 22.50

800.000 danskere er på overførselsindkomst

Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe