Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Erhverv 21. nov. 2009 KL. 10.45

Aktionærer tvinger Don Ø. til stor lønnedgang

Storaktionær griber ind efter kæmpe underskud i Parken.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det er slut med megalønninger til Flemming Østergaard, bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment.

Selskabet præsenterede torsdag et regnskab med et underskud på over en kvart milliard kroner i årets første ni måneder, og det har fået en række storaktionærer på banen.

LÆS OGSÅParken får gigantunderskud

Lønmodtagernes Dyrtidsfond (LD) har omkring 30 procent og aktierne i Parken og er gået med til at finansiere en aktieudvidelse. Til gengæld må Flemming Østergaard vinke farvel til bonuser, aktieoptioner og særlige bonusser, skriver Ekstra Bladet.

Storaktionær stiller krav
Det er LD's direktør Carsten Koch, der nu vil stramme lønposen og tøjlerne for Flemming Østergaard. Det er betingelsen for at være med til at betale for en aktieudvidelse på en halv milliard kroner, som kan redde Parken.

»For at vi skulle være med til at tegne vores andel, har vi stillet en række betingelser. En af dem er, at han får en mere normaliseret rolle i bestyrelsen, og dertil hører også en normaliseret honorering«, siger Carsten Koch.

TV:Lunde: Almægtig Don Ø er en enerådig leder

Ifølge Ekstra Bladet betyder det en lønnedgang for Flemming Østergaard på cirka seks millioner kroner om året.

Flemming Østergaard vil ikke kommentere beløbets størrelse, men bekræfter, at han nu går ned i løn.

Parken har blandt andet tabt stort på Fintess.dk, som selskabet købte for få år siden.

ritzau

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Internationalt
13. feb. KL. 19.20
dødsfald. De to danske piger blev fundet indebrændt i denne bil 12. august sidste år i nærheden af Berlin. - Foto: PAUL ZINKEN/AP

Familiefar anklaget for drab på to døtre

Ifølge politiet slog han sine døtre ihjel i en bilbrand i en tysk skov. I næste uge kommer manden for retten.

Budget. Obamas budget får hårde ord med på vejen af republikanerne. - Foto: Charles Dharapak/AP

Obamas skatter rammer USA's rige

Republikanerne raser over skattestigninger for de mest velstillede amerikanere.

Berlinale 2012
13. feb. KL. 17.47
Gidsel. Pilou Asbæk, der er blevet hvermandseje takket være sin rolle som spindoktor i 'Borgen, bliver kidnappet i et nyt filmdrama. - Foto: Jan Unger (arkiv)

Råt dansk kidnapningsdrama satser på Cannes

Pilou Asbæk genoptager samarbejdet med Tobias Lindholm i 'A Hijacking'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Americana. Blandingen af forfinet støj og traditionel rock holder formen. - Foto: PR-foto
13. feb. KL. 19.02

Suverænt rockband kan også uden stjerneguitarist

ibyen anbefaler

restaurant & cafe