Annonce
Annonce

Mest læste

Erhverv 8. jan. 2008 KL. 12.30

Ny ledelse i Maersk Line er ung og erfaren

Også ledergruppen i Maersk Line er blevet mindre. Syv personer skal gennemføre omfattende spareplan. De er unge, men erfarne.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Skibsreder Eivind Kolding skal stå i spidsen for en reduceret ledelse for Maersk Line.

De har sagt farvel til Peter Frederiksen, der har fået nyt ansvarsområde, og Thomas Ørting Jørgensen, der har forladt Mærsk.

Tilbage er en ung ledelse. Gennemsnitsalderen er 'bare' 43 år, og i gennemsnit har den syv-mand store ledergruppe hver 16 års erfaring i A.P. Møller koncernen.

Ledergruppen er ansvarlig for at gennemføre besparelserne inden udgangen af april i år.

Maersk Lines ledergruppe består af:

Eivind Kolding, 48 år og skibsreder i A.P. Møller siden 1. juli 2006. Har været i A.P. Møller siden 1989, og er cand.jur. fra Københavns Universitet i 1983. Eyvind Kolding er også næstformand i Danske Banks bestyrelse.

Hanne B. Sørensen, 42 år og chief commercial officer i Maersk Line med ansvar for salg. Hun blev ansat i A.P. Møller i 1994 og er uddannet cand.oecon. fra Århus Universitet.

Michel Deleuran, 47 år og ansvarlig for den strategiske planlægning af flåden i Maersk Line. Han blev ansat i A.P. Møller i 1983, har en HH og har deltager i lederkurser på INSEAD.

Morten H. Engelstoft, 40 år og ansvarlig for driften i Maersk Line. Han blev ansat i A.P. Møller i 1986, og har en Executive MBA fra IMD i Lausanne, Schweiz.

Søren Laungaard, 35 år og ansvarlig for at modernisere Maersk Lines ydelser. Blev ansat i A.P. Møller i 1990, og har en HD i regnskab og finansiering.

Peter Rønnest Andersen, 40 år og ansvarlig for den finansielle ledelse i Maersk Line. Blev ansat i A. P. Møller i 1992, og er uddannet cand.oecon. fra Århus Universitet.

Bill Allen, 50 år og ansvarlig for Human Ressources i Maersk Line. Blev ansat i A.P. Møller i 2003, og har en bachelor fra virksomhedsledelse fra Auburn University og en mastergrad i arbejdsmarkedsøkonomi og -forhold fra University of North Texas.

Annonce
Annoncer
Danmark
25. maj. KL. 17.37 opdateret KL. 17.53

Politiet går ind i sag om sex-video på gymnasium

Nordsjællands Politi vil have undersøgt, om der er tale om blufærdighedskrænkelse.

Turen går til
25. maj. KL. 19.15
NEDGANG. Forbrugerøkonom kalder danskeres økonomiske adfærd i øjeblikket for 'efterkriseadfærd'. - Foto: Sara Galbiati

Danskerne vil bruge mindre på ferien til sommer

Vi har skruet ned for sommerferiens budget. Det overrasker forbrugerøkonom.

Foto: JUST LARS

'Smølf' løb med prisen som årets filmhund i Cannes

Årets Palme d'Og blev igen uddelt for den bedste 'hundepræstation' i film.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
jävla. Forsanger Joakim 'Jocke' Berg - iført læderbukser og Tintin-hår - kunne godt have udnyttet Vegas intime rammer bedre. - Foto: SANNE VILS AXELSEN (arkiv)
25. maj. KL. 13.20

Kent indtog Vega med Volvo-rock i fåreklæder

ibyen anbefaler

restaurant & cafe