Annonce
Annonce
-
Digitalt stegetermometer Funktionelt stegetermometer i flot design i stål og BPA-fri plast og med ekstra hurtigt visning af temperatur (4-10 sek.) på LCD displayet. Kan måle temperaturer mellem -45 og +200°C.
-
Isflager Man kan næsten høre det. Hvordan de klirrer mod hinanden, isflagerne. Og mærke kulden.
-
Julepynt Unik og anderledes julepynt
-
Kunstner Arne Ungermann Dansk Plakatkunst relancerer og genudgiver de bedste danske plakater fra 1900-1965. Her finder du plakatkunstens perler - skønne motiver, der stadig har et moderne grafisk udtryk.
-
Mandolin Mandolin fra Microplane med to skær og justerbart skær så du kan skære grøntsager i papirtynde skiver eller ensartede ?sticks?, afhængigt af hvad du skal bruge dem til.
-
Rådhuspladsen 37
1785 Kbh. V.
Tlf: 33 11 85 11 -
Chefredaktion Bo Lidegaard (ansvarshavende)
Lars Grarup
Anne Mette SvaneRedaktionschef Karl Erik Stougaard -
Digital udviklingschef Anders Emil MøllerAnnoncedirektør Henrik Børjesson (ansv.)Jourhavende nu Thomas Prakash -
Kontakt Kundecenter Annoncer Redaktionen Bestil PolitikenGenveje Nyhedsbreve RSS feeds Politikens oplysning Køb abonnement Privatlivspolitik
Skræmmekampagner preller af på film- og musikpirater
Flere danskere downloader ulovlig musik eller film i dag end for et år siden.
Pirateri
23 procent af danskerne siger i dag, at de godt kunne findepå at kopiere film eller musik fra internettet. Det var 20 procent i 2009.
27 procent siger desuden, at de selv har kopieret musik eller har fået kopieret musik af andre i 2010. Det tal var 24 procent i 2009.
30 procent mener i dag, at det burde være lovligt at kopiere film og musik. Det tal var 31 procent i 2009.
Undersøgelsen er baseret på interview med 1.009 repræsentativt udvalgte personer i alderen 18-74 år i perioden den 6.-8. august 2010.
Kilde: YouGov Zapera for metroXpress
Det er strafbart at kopiere musik og film fra nettet.
Sådan lyder budskabet fra Antipiratgruppen og pladebranchen. Budskabet er til skræk og advarsel. Men det virker bare ikke.
Danskere downloader og kopierer nemlig lige så meget musik og film i dag som for et år siden. Det viser en undersøgelse, som YouGov Zapera har foretaget for metroXpress.
Kampagner er spild af penge
Af undersøgelsen fremgår det blandt andet, at næsten hver fjerde dansker godt kunne finde på at downloade ulovligt fra nettet. Danskernes uændrede holdning til ulovlig download kommer ikke bag på talsmand for Piratgruppen Troels Møller.
»De reklamekampagner, der har skullet forhindre ulovlige download, har været spild af penge og har i det hele taget været en falliterklæring fra pladebranchens side. Man forsøger at give folk dårlig samvittighed over noget, som der ikke er noget galt med. For man stjæler ikke fra nogen. Man deler det derimod med andre,« siger han til metroXpress.
Regeringsudvalg kæmper mod pirateri
Bente Skovgaard Kristensen, der er ansvarlig for det ophavsretslige område hos Kulturministeriet, erkender, at problemet med ulovlig downloadning er massivt.
»Den uændrede holdning til piratkopiering cementerer jo, at der er et problem. Og fordi omfanget af ophavsretskrænkelser på internettet er så stort, har regeringen nedsat et udvalg, der skal kigge på, hvordan man kommer dem til livs. De kommer med deres resultater i løbet af efteråret,« siger Bente Skovgaard Kristensen.
Det var i går ikke muligt at få en udtalelse fra Antipiratgruppen.
Se også
Bookmakere: Stegt flæsk bliver Danmarks nationalret
Gris med persillesovs vil slå hakkebøf og smørrebrød, vurderer bookmakerne.
Danskerne dømmer flæskesteg og frikadeller ude
Mikrobil har fået pæne forbedringer
Priserne styrtdykker på 3D-printere
Det koster ikke længere en formue at få sin egen mini-fabrik til skrivebordet. Teknologien har taget et kvantespring.
60 skarpe sekunder: Fjern blod- pletter med to simple midler
Populær 'Uge Sex' risikerer at blive fortid
Børn kan få mareridt af astma-medicin
Astma-medicin kan have alvorlige bivirkninger for børn, viser nye studier.
Forsker: Kun politikerne kan sikre yngre forældre
Samfundet er opbygget, så det er smartest at vente med at få børn, siger forsker.
Vi putter flere øko-varer i kurven
Mette Østergaard: Asylregning splitter rød blok før møder om finansloven
Finanslovsforhandlingerne begynder i eftermiddag med besværligt tema.
Læs også: Regeringen fastholder milliard-
udgift trods forvirring om asyltal
Læs også: Pludselig styrtdykker antallet af syriske asylansøgere
Fra september til oktober er asylansøgere fra Syrien mere end halveret.
Kurdisk styrke på vej til Kobane for at kæmpe mod IS
En såkaldt peshmerga-styrke fra Irak er klar til at kæmpe mod Islamisk Stat.
Læs også: Propaganda-video viser IS-gidsel gå rundt i Kobane
På skolebænken: Meget mere end p-piller og sygdomme
Politiken tog med 8. b fra Krogårdskolen til bramfri seksualundervisning.
Læs også: Populær 'Uge Sex' risikerer at blive fortid
Sex & Samfund frygter at være nødt til at droppe deres roste 'Uge Sex'-kampagne på landets skoler.
Læs også: Røde partier vil finde sikre penge til seksualundervisning
Ny dokufilm: Danske kvinder sendte 700 på maraton i Betlehem
Film om maraton i Betlehem får hele ni visninger på CPH:DOX.
Brasiliansk keeper sætter endnu en fantastisk rekord
Levende biografi om kendt krigsveteran tilbyder ny teori om gådefuldt selvmord
Norsk chefgeolog: I aften skrider Mannens fjeldside ned
Fjeldsiden kommer sikkert til at skride ned i aften, siger ekspert.
Grafik: Fjeld har flyttet sig 10 centimeter
Myndigheder har slået alarm, fordi et fjeld risikerer at styrte sammen.
Læs også: Enormt stykke af norsk fjeld er tæt på at rive sig løs