Indbyggere i Marikina by øst for Manila søger hjemad, efterhånden som vandmængderne langsomt trækker sig tilbage. FOTO: Aaron Favila

8. august 2012

Manila: Filippinernes hovedstad oversvømmet

Mindst 16 mennesker er døde i voldsomme oversvømmelser i den filipinske hovedstad Manila, deriblandt ni medlemmer af en enkelt familie, som døde, da et mudderskred ramte deres bolig i slummen.

80.000 har måttet flygte fra lavtliggende områder, og huses nu i midlertidige lejre, imens soldater og redningsfolk leder efter flere nødstedte.

Oversvømmelserne er så voldsomme at vandet går helt op til halsen flere steder i byen, og kontorer og skoler har måttet lukkes i hele byen.

Den store mængde vand kommer fra regnskyl som på kun et døgn afleverede mere end halvdelen af den regnmængde som normalt kommer i august.

Flere gallerier fra 'Nyhedsfoto'