Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Det sker i byen
-
I BIOGRAFEN› Flere filmanmeldelser
- Kim Skotte
- Søren Vinterberg
- Sophie Engberg Sonne
Aktuelle film
-
Paradis: Kærlighed
Østrig, 120 min.
-
Anna Karenina
England/Frankrig, 129 min.
-
'Silver Linings Playbook'
USA, 122 min
-
Ombline
Frankrig
-
-
-
KONCERTER› Flere koncertomtaler
- Pernille Jensen
- Simon Lund
- Thomas Michelsen
- Henrik Friis
Aktuelle koncerter
-
SCENE› Flere sceneanmeldelser
- Monna Dithmer
- Henrik Palle
Aktuelle forestillinger
-
Pumpehuset
-
Cirkusrevyen
Bakken
-
Lear
Malmø Opera
-
-
'Planet Human' og 'Shaman'
Nationalmuseet
-
-
UDSTILLINGER› Flere kunstanmeldelser
- Peter Michael Hornung
- Torben Sangild
- Trine Ross
Aktuelle udstillinger
-
Christian Lemmerz
Ny Carlsberg Glyptotek
-
-
Vilhelm Kyhn
Fuglsang Kunstmuseum
-
-
Clare Rojas og A Kassen
Galleri Nicolai Wallner
-
-
RESTAURANT+CAFÉ› Flere restaurantanmeldelser
- Helle Brønnum Carlsen
- Birgitte Kjær
- Henrik Palle
- Peter N. Christensen
Aktuelle café- og restaurantanmeldelser
-
-
-
-
-
-
ART Café
ARoS, Aros Allé 2, Aarhus
Guides
-
Guide: Fire gode loppemarkeder og en smutter
-
Pinseguide: MGP, karneval, maraton, sandfestival og »skyd efter benene«
-
Guide: Pinsen på Kronborg står i ordets tegn
-
Klublisten: Hollandsk legende holder søndagsfest i København
-
Guide: Her kan du se Melodi Grand Prix på storskærm
-
Guide: Her er 6 af byens bedste isbarer
-
Guide til forsommeren: Her er de nemme veje til en god picnic
-
Guide: Her finder du Kierkegaard i København
Stavblender Mono sort
Med Bamix kan du knuse is til cocktails og drinks, blende frosne bær til is og smoothies, lave müsli og sund babymad, supper mm.
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 149 kr.
Alm. pris 180 kr
|











Fransk varietéfilm driver af sentimentalitet
Den franske film 'Fauborg 36' er så bagudskuende at man må håbe, at det er med vilje.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Seneste Biografen
FIlm-anmeldelser
Filmtrailere
TV Se traileren til 'Paradis: Kærlighed'
TV Se den nye trailer til 'Player' med Casper Christensen
TV Se traileren til 'En sang for Marion'
TV Se traileren til 'Broken City'
TV Se traileren til 'Anna Karenina'
Anmeldelse Faubourg 36
Da François Truffaut skrev sit berømte essay ’En vis tendens i fransk film’ i 1954, skete det i oprør mod en bestemt slags film: de historiske dramaer, der på autopilot alle fortalte den samme historie om helte og heltinder, romantik og idealisme, og som – meget væsentligt – var optaget i kunstige filmstudier, langt fra virkelighedens Paris.
Truffaut og hans kolleger fra Cahiers de Cinéma ønskede at gøre op med traditionen for store, dyre studieproduktioner af uopfindsomme film, som han nedsættende kaldte ’cinéma de papa’, og i stedet lave realistiske og vedkommende film.
Tårevædet sentimentalitet
Man skulle tro, at hele den franske nybølges tsunami af neorealistiske mesterværker var gået hen over hovedet på Christophe Barratier.
Barratier bekendte sig allerede med sin debutfilm ’Koret’ til en bemærkelsesværdigt gammeldags filmfortælling, der var mere inspireret af førkrigstidens franske film end af sin egen tid.
Men hvor det i ’Koret’ lykkedes ham at holde den rendyrkede nostalgi ude af billedet, driver det med tårevædet sentimentalitet i hans nye film, ’Faubourg 36’.
Ikke meget sus i skørterne
Titlen refererer til tid og sted – en forstad til Paris i 1936 – og selv om fortællingen om livet i og omkring et varietéteater måske lyder lidt af Baz Luhrmanns postmoderne overflod i ’Moulin Rouge!’, er der sgutte meget fut i skørterne på kabareten Chansonia.
Filmen følger varietémesteren Pigoil (den trinde Gérard Jugnot fra ’Koret’), der mister både job, kone og søn, da Chansonia falder i fremmede hænder sidst i 1930’erne.
Fascisme, fattigdom og fordrukkenhed kradser på døren, men sammen med de andre lokale ildsjæle og en ung kvindelig stjerne får Pigoil teatret på benene igen.
Det er også netop hende – den unge sangerinde – der giver filmen et tiltrængt nyt pust af liv og musik (selv om det forstyrrer noget, at hendes frasering så tydeligt hører hjemme i det 21. århundrede).
Skamløst skoleridt
Den musikuddannede Barratier har lydsiden i orden, og til musettemusikkens sørgmuntre toner er det ikke umuligt at lade sig charmere af de ekstremt romantiserede (studieoptagede) billeder af et Paris anno dazumal.
Alligevel trættes man af den ekstremt gammeldags, bagudskuende fortælling, der er et så skamløst skoleridt gennem alle tænkelige franske klichéer, at man må håbe, der gemmer sig et glimt i Barratiers tårevædede øjne.
Barratier tager sig kærligt af fransk films fortid, men kommer ikke just med bud på nytænkning.
Vi frankofile filmfans kan til gengæld glæde os over, at fransk films fremtid er sikret takket være andre gode kræfter som Laurent Cantet, Arnaud Désplechin og François Ozon.
Prøv ibyens nye søgemuligheder
Vælg en og book bord med det samme
Køb takeaway og få det bragt ud
Find gode steder med wifi
Ibyen anbefaler 60 cafeer i København
Kbh. lige nu
Film
Babybio - Silver Linings playbook
Film
Cloud Atlas
Forestilling
Hair
Koncert
Mudhoney (Us) + Special Guests
Forestilling
Hate Radio - CT International Festival 2013 War On Stage - S...
Seneste anmeldelser
IBYEN guider
Seneste TV ibyen
Listen
LiSTEN hver fredag
Mest læste på IBYEN
Seneste Nyt
Basim og Blachman værter på næste års internationale Melodigrandprix
Din nabos musikanlæg