Annonce
Annonce

Forsiden

Annonce
Copenhagen Jazz Festival 8. jul. 2012 KL. 15.18 opdateret 8. jul. 2012 KL. 17.32

Dansk jazzbannerfører bør lade musikken tale for sig selv

Koncerten med Jakob Bros nye trio virkede som en testkørsel. Hans nye dobbeltvinyl går andre, mere elektroniske veje.

Anmeldelse Jakob Bro feat. Thomas Morgan og Jon Christensen

Politiken synes
Politiken synes
Dato Lørdag
Sted Teatermuseet i Hofteatret

Anmeldelse

Kunstnere: Jakob Bro, Thomas Knak, Bill Frisell, Thomas Morgan, Paul Bley, Jeff Ballard m.fl.

Titel: Bro/Knak

Pladeselskab: Loveland Records


Der var varmt i Hofteatrets lille sal ved Christiansborgs Ridebane, og bænkene er hårde.

Nogle publikummer gik undervejs i det enlige sæt, der var Jakob Bros test af den nye dansk-norsk-amerikanske trio, guitaristen til efteråret skal på turné i Europa med.

Andre blev. Og fik den sidste smukke aftensang med, der var det ottende og sidste nummer fra de tre følsomme musikere.

Med al sin begejstring for den amerikanske guitarmester Bill Frisell har Jakob Bro udviklet sig til bannerfører for noget, der ligner en ny bevægelse i dansk jazz. En ny inderlighed.

Hans simple temaer og enkle harmonier, serveret med et forsvarligt lag guitar-americana smurt på og masser af effekter, har givet international genlyd på de to fornemme album ’Balladeering’ og ’Time’. Især det første er mesterligt. Det sidste er fremragende og kom sidste år.

Enormt potentiale
Som på ’Time’ har Jakob Bro i sin nye trio hyret Thomas Morgan på bas.

En sofistikeret, for ikke at sige effektsøgende musiker, der ved koncerten i Hofteatret nærlyttede hver eneste tone, mens han omhyggeligt knækkede sin egen puls i småstykker.

Sammen med den frit puslende norske trommegigant Jon Christensen forsøgte Morgan at lukke op for Jakob Bros verden, hvor de enkelte numre blev indledt og afrundet med temaet i guitaren.

LÆS ANMELDELSEGuitarists hovedværk skriver dansk jazzhistorie

Ind imellem kunne Bro male vidtstrakte landskaber med sine elektronisk bearbejdede klange fra hollowbody’en.

Eller Morgan kunne servere en tænksom solo. Pulsen var hele tiden nede i roligt slag.

Noget var smukt, men ikke alt forløstes, og temaet fra ’Balladeering’ kom aldrig hverken i ro eller til sin ret. Der var en fornemmelse af testkørsel over en koncert, som svingede mellem intense øjeblikke og urimeligt kluntede præsentationer fra den generte Jakob Bro.

Hvis musikken havde talt for sig selv, havde oplevelsen været stærkere.

To kunstværker i en pladekasse
Det gør den på Jakob Bros nye dobbelte vinyludspil, der for så vidt er to kunstværker samlet i en enkelt pladekasse. Udsmykket med kunst skabt til formålet af Tal R.

Den første plade indeholder kompositioner af Bro, som holder sin egen guitarlyd diskret i baggrunden.

Med et ekstremt simpelt tema – en ’Northern Blues’ – som udgangspunkt, præsenteret af pianisten David Virelles, spilles en bred vifte af forskellige musikere på banen.

Foruden kendte Bro-partnere som netop Bill Frisell og Thomas Morgan er der lagt både ordløst kor og en sitrende følsom cello ind over numre, som først på den amerikansk-melankolske ’Roots’ giver rigtig forløsning med Frisells og Bros guitarer i forskudt ekkosang over Morgans bas.

Et tveægget sværd
Plade nummer to er blevet til ved, at Jakob Bro har givet alt materialet videre til labtopmusikeren, produceren og komponisten Thomas Knak. Han har kørt Bros simple sange gennem sin elektronhjerne, hvilket der er kommet en stribe finurligt beatbaserede »rebuilds« ud af. Nogle gange flere af samme sang.

De to præsenterede musikken på Roskilde Festival i fredags, og pålidelige kilder siger, det fungerede. Når ikke lige Bros melankolske, poetisk-americanafarvede enkelhed druknede i elektroniske rytmer.

Men det er og bliver et tveægget sværd at sætte subtil og fri jazzfeeling på fast rytmisk formel. Der har den nye trio formentlig større potentiale.