Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Det sker i byen
-
I BIOGRAFEN› Flere filmanmeldelser
- Kim Skotte
- Søren Vinterberg
- Sophie Engberg Sonne
Aktuelle film
-
Paradis: Kærlighed
Østrig, 120 min.
-
Anna Karenina
England/Frankrig, 129 min.
-
'Silver Linings Playbook'
USA, 122 min
-
Ombline
Frankrig
-
-
-
KONCERTER› Flere koncertomtaler
- Pernille Jensen
- Simon Lund
- Thomas Michelsen
- Henrik Friis
Aktuelle koncerter
-
Roky Erickson & The Hounds of Baskerville
Loppen., 22. maj kl. 20.
-
Garnisons Kirke, 19. maj. kl 16
-
-
-
-
Den Sorte Diamant, 4. maj kl 15-24
-
SCENE› Flere sceneanmeldelser
- Monna Dithmer
- Henrik Palle
Aktuelle forestillinger
-
Pumpehuset
-
Cirkusrevyen
Bakken
-
Lear
Malmø Opera
-
-
'Planet Human' og 'Shaman'
Nationalmuseet
-
-
UDSTILLINGER› Flere kunstanmeldelser
- Peter Michael Hornung
- Torben Sangild
- Trine Ross
Aktuelle udstillinger
-
Christian Lemmerz
Ny Carlsberg Glyptotek
-
-
Vilhelm Kyhn
Fuglsang Kunstmuseum
-
-
Clare Rojas og A Kassen
Galleri Nicolai Wallner
-
-
RESTAURANT+CAFÉ› Flere restaurantanmeldelser
- Helle Brønnum Carlsen
- Birgitte Kjær
- Henrik Palle
- Peter N. Christensen
Aktuelle café- og restaurantanmeldelser
-
-
-
-
-
-
ART Café
ARoS, Aros Allé 2, Aarhus
Guides
-
Guide: Fire gode loppemarkeder og en smutter
-
Pinseguide: MGP, karneval, maraton, sandfestival og »skyd efter benene«
-
Guide: Pinsen på Kronborg står i ordets tegn
-
Guide: Her kan du se Melodi Grand Prix på storskærm
-
Guide: Her er 6 af byens bedste isbarer
-
Guide til forsommeren: Her er de nemme veje til en god picnic
-
Guide: Her finder du Kierkegaard i København
-
Klublisten: Trentemøller deler ud af barndomsminder og hemmeligheder
Stavblender Mono sort
Med Bamix kan du knuse is til cocktails og drinks, blende frosne bær til is og smoothies, lave müsli og sund babymad, supper mm.
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 149 kr.
Alm. pris 180 kr
|





Dansk elektronikas bedstemor giver koncert
Undergrund. Billede fra Attila Csihar ved Wundergrund Festival I Marmorkirken. - Foto: Peter Hove Olesen
Else Marie Pade giver sammen med Jacob Kirkegaard koncert under årets Wunderground Festival.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Seneste koncerter
Koncert-anmeldelser
Mest læste
Den 27. oktober vil man kunne opleve en noget særlig koncert på Studiescenen på Det Kgl. Danske Musikkonservatorium.
Det er nemlig en koncert mellem den elektroniske forgangskvinde Else Marie Pade, og den danske audio- og field recording-kunstner Jacob Kirkegaard. De har sammen skabt koncerten 'Svævninger', som er blevet en del af denne års Wundergrund Festival-program.
Der er 51 år mellem Jacob Kirkegaard og Else Marie Pade, men som det bliver sagt i koncertomtalen, så »taler de samme sprog«. De to kunstnere har indgået et helt unikt samarbejde, som her kan opleves for første gang under dette års Wundergrund Festival.
LÆS OGSÅKlassisk musik går undergrund
87-årige Else Marie Pade - anerkendt som en af den elektroniske musiks første kunstnere i Danmark - er ikke kendt for at give mange koncerter, selvom hendes musik har fået en mindre revival de seneste år.
For eksempel vil man kunne høre Else Maria Pades værk 'Glasperlespil' i Musikhuset Aarhus fra næste tirsdag.
Men denne gang giver hun altså koncert i samarbejde med Jacob Kirkegaard, der blandt andet er kendt for sin meget fortællende og illustrative lydkunst. Kirkegaard har blandt andet værker optaget i Tjernobyl, men han har også remixet Else Marie Pades musik tilbage i 2006 og meget mere.
Koncerten 'Svævninger' bliver beskrevet således:
»Svævninger tager udgangspunkt i en udforskning af det lydfænomen, der opstår, når to lydbølger med næsten samme frekvens støder sammen. Begge kunstnere har tidligere arbejdet med dette klangunivers. Jacob Kirkegaard i værket 'Labyrinthitis' fra 2008, hvor han arbejdede med ørets indre lyde, og Else Marie Pade i sine tidlige eksperimenter med sinusgeneratorer og båndoptagere fra 1960'erne. Netop nogle af Else Marie Pades gamle spolebånd vil indgå i koncerten på Wundergrund, hvor elementer fra begge kunstneres tidligere eksperimenter vil smelte sammen med helt nye klange og materiale, som de to har udforsket sammen.«
LÆS OGSÅGuide: Musik for de modige
'Svævninger' er som sagt en del af Wundergrund Festival 2012, som løber fra den 26. oktober til den 4. november 2012. Og generationstemaet fra 'Svævninger' går igen festivalen igennem, ligesom den eksperimenterende musik har et stort fokus.
På Wundergrund vil man blandt andet kunne høre Fuzzy og Bjørn Svin, The New Spring tilsat jazz- og folkmusik, samt den britiske techo-kunstner Mark Fell og mange flere.
Læs meget mere om Wundergrund Festival 2012 på wundergrund.dk, hvor du også kan købe billetter til festivalens koncerter - heriblandt 'Svævninger', der bliver opført den 27. oktober på Studiescenen på Det Kgl. Danske Musikkonservatorium.
Prøv ibyens nye søgemuligheder
Vælg en og book bord med det samme
Køb takeaway og få det bragt ud
Find gode steder med wifi
Ibyen anbefaler 60 cafeer i København
Se også
Kbh. lige nu
Koncert
Orgi-E / Klamfyr
Udstilling
Flora Danica
Forestilling
Love Songs - Dedikeret til kærligheden og en hyldest til liv...
Film
The Croods 2D - dansk tale
Koncert
Beethoven Og Bartok
Seneste anmeldelser
IBYEN guider
Seneste TV ibyen
Listen
LiSTEN hver fredag
Mest læste på IBYEN
Seneste Nyt
Zuckerberg har købt Helle Thorning-Schmidt
McDonaldskurven