Annonce
Annonce

Forsiden

Café+Restaurant 30. aug. 2006 KL. 10.51

Fortovet bliver billigere

Nu er caféernes og restauranternes brancheforening Horesta gået i tæt dialog med København Kommune om at få prisen på m2 til udeservering sat ned.

Læs også:

Har du prøvet, at tjeneren kommer hen og beder dig om at rykke indenfor den hvide kridtstreg? Det sker nu og da, når man sidder på udendørs på byens caféer.

Københavns Kommune har nemlig været emsig med, at restaurationerne holder sig indenfor det antal kvadratmeter, de har betalt for. Og kommunen sender løbende tilsynsførende ud for at checke, at restaurationerne følger reglerne.

Pengemaskine

I disse dage er brancheforeningen Horesta ved at overbevise kommunen om, at man bør overgå til en anden betalingsmodel, for restaurationerne lider under den høje leje, de betaler for at bruge fortovet til deres borde, stole og gæster.

Udeserveringen booster nemlig først og fremmest synligheden i gadebilledet og ikke indtjeningen som sådan, melder Horesta. Og så mener Horesta, at betalingen for udeserveringen er en pengemaskine for kommunen, da prisen slet ikke står i forhold til kommunens udgifter.

Amagers billige sidegader

Vej og Park bekræfter da også, at prisen intet har at gøre med kommunens udgifter til vedligeholdelse af belægningen eller lignende.

Prisen er udelukkende fastsat efter hvor attraktiv caféens/restaurantens beliggenhed er i forhold til publikum. Derfor koster en m2 per måned 329,05 kroner i leje i Nyhavn, mens en sidegade på Amager går for 105,08 kroner per m2 per måned.

Det er den fremlagte plan om 'Gang i København' (udarbejdet af De Radikale og Socialdemokraterne), der har skabt udgangspunkt for en forhandling om priserne på udeservering.