Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Det sker i byen
-
I BIOGRAFEN› Flere filmanmeldelser
- Kim Skotte
- Søren Vinterberg
- Sophie Engberg Sonne
Aktuelle film
-
Paradis: Kærlighed
Østrig, 120 min.
-
Anna Karenina
England/Frankrig, 129 min.
-
'Silver Linings Playbook'
USA, 122 min
-
Ombline
Frankrig
-
-
-
KONCERTER› Flere koncertomtaler
- Pernille Jensen
- Simon Lund
- Thomas Michelsen
- Henrik Friis
Aktuelle koncerter
-
Roky Erickson & The Hounds of Baskerville
Loppen., 22. maj kl. 20.
-
Garnisons Kirke, 19. maj. kl 16
-
-
-
-
Den Sorte Diamant, 4. maj kl 15-24
-
SCENE› Flere sceneanmeldelser
- Monna Dithmer
- Henrik Palle
Aktuelle forestillinger
-
Pumpehuset
-
Cirkusrevyen
Bakken
-
Lear
Malmø Opera
-
-
'Planet Human' og 'Shaman'
Nationalmuseet
-
-
UDSTILLINGER› Flere kunstanmeldelser
- Peter Michael Hornung
- Torben Sangild
- Trine Ross
Aktuelle udstillinger
-
Christian Lemmerz
Ny Carlsberg Glyptotek
-
-
Vilhelm Kyhn
Fuglsang Kunstmuseum
-
Clare Rojas og A Kassen
Galleri Nicolai Wallner
-
-
Tina Enghoff
Fotografisk Center
-
RESTAURANT+CAFÉ› Flere restaurantanmeldelser
- Helle Brønnum Carlsen
- Birgitte Kjær
- Henrik Palle
- Peter N. Christensen
Aktuelle café- og restaurantanmeldelser
-
-
-
-
-
-
ART Café
ARoS, Aros Allé 2, Aarhus
Guides
-
Guide: Fire gode loppemarkeder og en smutter
-
Pinseguide: MGP, karneval, maraton, sandfestival og »skyd efter benene«
-
Guide: Pinsen på Kronborg står i ordets tegn
-
Guide: Her kan du se Melodi Grand Prix på storskærm
-
Guide: Her er 6 af byens bedste isbarer
-
Guide til forsommeren: Her er de nemme veje til en god picnic
-
Guide: Her finder du Kierkegaard i København
-
Klublisten: Trentemøller deler ud af barndomsminder og hemmeligheder
Stavblender Mono sort
Med Bamix kan du knuse is til cocktails og drinks, blende frosne bær til is og smoothies, lave müsli og sund babymad, supper mm.
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 149 kr.
Alm. pris 180 kr
|





Halvdelen af læserne giver ikke drikkepenge
39 procent af læserne i Politikens afstemning giver aldrig drikkepenge. De mener, at service er inkluderet i regningen.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Seneste
Anmeldelser
Nyt om mad
4558 har stemt og svaret på: »Hvad er rimeligt at give i drikkepenge?«
Skal man give Mr. Pink fra Quentin Tarantinos 'Reservoir Dogs' ret, når han mener, at drikkepenge er inkluderet i tjenernes løn på på restauranter?
Eller er det bare god stil at give drikkepenge til (ofte underbetalte, unge og hårdtarbejdende) tjenere, når man er ude at spise?
Debatten har kørt på fuld skrue på iBYEN.dk, efter at vi stillede spørgsmålet hvor meget er det rimeligt at give i drikkepenge?
Næsten halvdelen giver aldrig drikkepenge
I alt har 4558 Politiken-læsere afgivet deres stemme de seneste dage. Og rigtig mange har samtidig givet deres mening til kende om, hvad der er godt, og hvad der er skidt, når talen falder på drikkepenge.
Hele 39 procent af læserne »giver aldrig drikkepenge« og mener, at »service er inkluderet i regningen«.
En af læserne, Frank Larsen fra Hillerød, begrunder med:
»Hvis vi oplever en standardbetjening giver vi selvfølgelig ikke drikkepenge, da det i Danmark jo er med i prisen. Vi giver jo heller ikke drikkepenge til f.eks buschauffører eller andre med mindre gode indtægter, men hvis vi oplever en ekstraordinær god betjening, påskønner vi det naturligvis altid med drikkepenge, alt efter oplevelsen«.
17 procent giver ikke drikkepenge på café
17 % giver drikkepenge på restaurant, men ikke i cafeer og barer. Mens 19 procent af læserne konsekvent giver drikkepenge på danske restauranter.
De »giver 10 procent - forudsat at mad og betjening berettiger drikkepenge«.
En af dem er Casper Salomon fra Valby:
»Det er meget sjældent, jeg ikke giver drikkepenge. Hvad enten det er på cafe, i taxa, på kaffeplantagen, restaurant eller lignende. Det er forskelligt, hvor meget jeg lægger, det er ikke fastsat med procenter, men mere efter behag og efter serviceniveau«, skriver han.
Og som man kan læse i debatten på iBYEN's sider, er der, ikke overraskende, masser af mennesker ude på restauranterne, der er endog rigtig glade for at få drikkepenge, når de har udført deres arbejde tilfredsstillende:
»Jeg aser og maser for at yde tilfredstillende service. Jeg smiler og griner afværgende, når mandlige gæster kommer med lunkne kommentarer, jeg taler 5 sprog hver dag og smiler trods PMS eller lign. - alt sammen til halvussel timeløn og ondt i kroppen. Drikkepengene (og de søde gæster, der er så gavmilde at give dem) gør jobbet værd at udføre. Som tjener på SU tror jeg, at jeg taler på manges vegne«, skriver L. B. Fischer fra Frederiksberg C.
Prøv ibyens nye søgemuligheder
Vælg en og book bord med det samme
Køb takeaway og få det bragt ud
Find gode steder med wifi
Ibyen anbefaler 60 cafeer i København
Se også
Kbh. lige nu
Forestilling
Dukkelise
Film
Babybio - Fast & Furious 6
Udstilling
Sejl ud!
Koncert
Nikolaj Bentzon Trio Feat. Winard Harper
Film
Scary Movie 5
Seneste anmeldelser
IBYEN guider
Seneste TV ibyen
Listen
LiSTEN hver fredag
Mest læste på IBYEN
Seneste Nyt
Golfchef indrømmer: Forbyder støttet putning fordi det gør det umuligt at afsløre afdøde golfspillere
McDonaldskurven