Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Romneys højre hånd er usædvanlig upopulær
Upopulær. Paul Ryan (t.v.) er elsket af mange konservative republikanere, men mange amerikanere er skeptiske over for Mitt Romneys (t.h.) valg af ham som sin vicepræsidentkandidat. - Foto: Pablo Martinez Monsivais/AP
De seneste 24 år har intet valg af vicepræsident været så upopulært som Romneys valg af Paul Ryan.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Valgkamp i USA
Sarah Palin blev fremstillet som dum, Dick Cheney som ond, og Joe Biden som ligegyldig.
Men ingen af dem er blevet så køligt modtaget af vælgerne som Paul Ryan, da han fredag blev republikanernes kandidat til posten som vicepræsident.
»Valget af vicepræsident får typisk en meget positiv reaktion fra amerikanerne, når de første gang bliver sat på stemmesedlen. Det gælder imidlertid ikke for Ryan«, lyder analysen fra Gallups analytikere.
Rekordfå bifalder valget af Paul Ryan
39 procent af amerikanerne siger i en ny Gallupmåling, at Mitt Romneys valg af Paul Ryan er »fremragende« eller »ret godt«. 42 procent kalder valget af Ryan »kun nogenlunde« eller »dårligt«
Det er første gang i 24 år, at flere har svaret overvejende negativt end positivt, når Gallup har spurgt amerikanerne, hvad de mener om valg af en vicepræsidentkandidat. Senest var ved George H. W. Bush' valg af Dan Quale i 1988.
Grunden til den kølige modtagelse af Ryan er, at mange amerikanere ikke aner, hvem han er, vurderer Gallup. Det er usædvanligt for en mand, som står til at kunne blive vicepræsident.
»Ryan er ikke en højt profileret fyr på samme måde som tidligere kandidater. Mange af de andre var ministre eller præsidentkandidater forinden og var på den måde blevet kendt af vælgerne«, siger analytiker Jeffrey Jones fra Gallup.
LÆS OGSÅObama går til angreb på Romneys højre hånd
Når man ser på tallene, er det da også netop amerikanernes manglende kendskab til Ryan, som springer mest i øjnene. Hele 6 ud af 10 af amerikanerne siger, at de ikke ved, hvem Paul Ryan er, eller at de ingen mening har om ham. Selv blandt hans egne partifæller gælder dette for 5 ud 10.
I den sammenhæng minder Ryan dermed mest om Alaska-guvernør Sarah Palin. Hun var ligeledes ret ukendt i den brede befolkning, da republikanernes daværende præsidentkandidat John McCain pegede på hende som sin vicepræsidentkandidat i 2008-valget.
Men det mindretal, der dengang kendte Sarah Palin, bedømte hende mindre negativt, end det mindretal, der i dag kender Paul Ryan. Det skyldes, at de få, som kender Ryan, kender ham for et enkelt meget kontroversielt emne: Hans budgetplan. Det vurderer Gallups analytiker.
Ryans nedskæringer avler modstandere
Ryan har været hovedarkitekt på en økonomisk reformplan, som vil skære dybt i regeringens budgetter, blandt andet i sygesikringen til ældre borgere. En reformplan, som er populær blandt mange konservative, fordi den har til hensigt at udbedre USA's underskud på statsbudgettet. Mange demokrater ser den omvendt som brutal og stærkt socialt skævvridende.
»I det mindretal, som har fulgt tæt med i debatten om budgetplanen, findes demokrater, som har en meget klar holdning til Paul Ryan. Blandt dem er han bestemt ikke populær, og det ses i målingen«, siger Jeffrey Jones.
LÆS OGSÅ Mitt Romney og Paul Ryan lover flere job
Paul Ryans ukendthed i den brede befolkning kan bruges til hans egen fordel. Det giver mulighed for Mitt Romneys kampagne til at præsentere ham på nøjagtig den måde, de helst vil have, at vælgerne skal kende ham. Dette kan omvendt blive til Romneys ulempe, hvis Obama lykkes med at definere, hvad vælgerne skal kende Ryan for, vurderer Gallup.
Når dette er skrevet, er det vigtigt at holde sig for øje, at kandidaten til posten som vicepræsident kun har lille betydning for valgets udfald. Det har målinger vist i de seneste mange valg. Og det ser da også ud til at være tilfældet denne gang.
Ryan har ingen betydning for de fleste vælgere
66 procent siger, at Mitt Romneys valg af Paul Ryan ingen effekt har på, hvor de sætter deres stemme. 17 procent siger, at valget af Ryan gør det mere sandsynligt, at de stemmer på Romney. 12 procent siger det modsatte.
Det svarer stort set til, hvordan amerikanerne svarede ved 2008-valget, da de blev spurgt til, hvilken betydning de daværende vicepræsidentkandidater havde for deres stemme.
»Valget af vicepræsident er en stor begivenhed i valgkampen, men generelt har det ikke den store effekt på valgresultatet«, siger Jeffrey Jones.
Se også
Politiet er klar til nedryknings-brag: Det bliver en meget, meget vigtig kamp
Beredskabet er på plads forud for kampen mellem Brøndby og Horsens.
Unge fra druk-stafet er uden for livsfare efter strøm-ulykke
To unge mænd er uden for livsfare efter de begge fik kørestrøm igennem sig på Helsingør Station.
Klimaeksperter: Risikoen for ekstrem varme falder
Enhedslisten forventer dagpengeaftale i dag
I løbet af dagen kan aftale om bedre indfasning af dagpengereformen være på plads.
Barbies nye dukkehus modtaget med protester i Berlin
Optimisme får aktiemarkederne til at blomstre
Tornadoer sønderriver Oklahoma
'Det der skete i 'Twister' var ret præcist', siger indbygger.
Ancelotti har et problem: PSG-ejer vil blokere skifte til Real
PSG's klubejer Nasser Al-Khelaifi vil ikke lade Carlo Ancelotti bryde sin kontrakt med den franske mesterklub.
Fiorentina antyder fusk i stor stil, da Milan spillede sig i Champions League
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste om valget
Kandidaterne tweeter