Annonce
Danmark 24. aug. 2010 KL. 06.27

Avis: Olieselskab rammer jackpot ved Grønland

Mængderne kendes ikke, men ifølge The Guardian er Grønlands drøm gået i opfyldelse.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det skotske oliefirma Cairn Energy har fundet olie ved Grønland.

Det skriver britiske The Guardian på baggrund af anonyme kilder, der har lækket fundet, som olieselskabet i dag annoncerer i forbindelse med sit halvårsresultat.

Omfanget og tilgængeligheden af olien, som selskabet har fundet under sine to første prøveboringer, kendes endnu ikke.

Fundet vil dog sandsynligvis udløse voldsom interesse fra andre olieselskaber for at begynde at bore i den grønlandske undergrund.

Grønland tættere på selvbærende økonomi
Samtidig kan fundet betyde store ændringer for Grønland og ikke mindst Grønlands forhold til Danmark i de kommende år

Den store ø i Nordatlanten har en erklæret intention om at blive økonomisk selvbærende og eventuelt selvstændig, men er fortsat dybt afhængig af det cirka fire milliarder store bloktilskud, som Danmark udbetaler hvert år.

Det kan der blive ændret på nu, hvis olien kan udnyttes kommercielt og findes i de rigtige mængder, siger landstingsmedlem og tidligere formand for det selvstændighedsorienterede regeringsparti IA Josef Motzfeldt

»Det er glædeligt, hvis vores bestræbelser endelig bærer frugt«, siger Josef Motzfeldt, som tilføjer, at Grønland nu skal lægge alle kræfter i at få det bedste udbytte af dansen med de store oliefirmaer.

Grønlands Landsstyre vil endnu ikke kommentere forlydenderne

Organisationer vil have stoppet boringer
Det er dog ikke alle, som bliver glade over oliefundet i Baffin Bugten, den såkaldte Iceberg Alley - isbergenes alle - mellem arktisk Canada og Grønland.

Blandt andet Greenpeace og Verdensnaturfonden WWF har krævet et omgående stop for boringer af frygt for en arktisk udgave af sommerens oliekatastrofe i Den Mexicanske Golf.

Netop nu ligger et Greenpeaceskib få kilometer fra Cairn Energys prøveboringer i Baffin Bugten for at protestere og gøre opmærksom på, hvad miljøorganisationen mener er en lurende miljøkatastrofe.

LÆS OGSÅ Grønlandsk politi: Greenpeace skal holde sig på afstand

Selskabet Cairn Energy har siden 2007 sat alt ind på at være de første til at finde olie ved Grønland, og har investeret 500 millioner dollar på olieefterforskningen i perioden.

I sidste uge stod det klart, at selskabet ville sælge aktiemajoriteten i sine givtige indiske oliefelter for at frigøre op mod 60 milliarder kroner, blandt andet til olieefterforskning i Grønland.

I alt har Cairn Energy købt sig til efterforskningstilladelser i otte forskellige blokke ud for Vestgrønland, og oliefundet er gjort i en af de nordligste, den såkaldte Sigguk-blok, ud for Diskoøens nordspids.

Cairn planlægger endnu to olieboringer i samme blok før havisen lægger sig.

Kan rumme langt mere olie end nordsøen
USA's geologiske undersøgelser USGS vurderede i 2008, at Grønland undergrund rummer mellem 10 og 20 milliarder tønder olie.

Til sammenligning gemte de danske felter i Nordsøen på mellem tre og fire milliarder tønder olie, før udvindingen begyndte.

Ud over Cairn har Grønland også solgt efterforskningstilladelser til Exxon, Chevron, EnCana Corp., Husky Energy Inc., Dong Energy A/S, PA Resources AB og grønlands eget Nunaoil A/S.

Også Mærsk overvejer at kaste sig ind i den grønlandske oliejagt.

Annonce
Annoncer
Internationalt
21. maj. KL. 09.21 opdateret KL. 09.38
Ulykke. Tre bjergbestigere er omkommet på det mytiske bjerg. - Foto: Kevin Frayer/AP

Tre klatrere omkommet på Mount Everest

To bjergbestigere savnes på verdens højeste bjerg. Tre er meldt omkomne.

Danmark
21. maj. KL. 07.51
Fri leg. 4-årige Marcus El Shimy springer fra træstamme til træstamme i sandkassen i Kongens Have. Han har skiftet børnehave to gange, fordi den første var for ’laissez faire’, fortæller hans mor, 37-årige Nadia El Shimy (bagest på billedet). Hun tror på, at børn kan lære en masse allerede fra vuggestue- og børnehavealderen. Men der er stor forskel på, hvad børn kan rumme, så der skal være plads til forskellighed, tilføjer hun.

Eksperter: Børn skal lære fra vuggestuen

Sociale kompetencer, tal og bogstaver. Børn i vuggestuer og børnehaver skal lære mere, end de gør i dag, mener ekspertgruppe.

uvenskab. Engang var de hinandens bedste venner, men så bliver Lucas (Mads Mikkelsen, tv.) anklaget for at have været uterlig over for Theos (Thomas Bo Larsen) datter Klara. - Foto: Fra filmen: Festival de Cannes

Vinterbergs Cannes-drama får fem hjerter

Med 'Jagten' bygger den danske instruktør sikkert på sine stærkeste sider som instruktør.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Danmark

Foto: LEHMANN MARTIN
04:39

20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig

Det sker
Sengekanten. Jokum Rohde har et helt særligt forhold til sovekammerfarcer og sengekantsfilm. Som barn sad han i garderoben på ABC-teatret og lyttede til de liderlige løjer og publikumslatteren 
inde fra salen.
20. maj. KL. 19.47

Succesdramatiker gennemgår scener fra sengekanten

ibyen anbefaler

restaurant & cafe