Seneste Nyt
- 13. feb. KL. 10.42
- 13. feb. KL. 10.30
- 13. feb. KL. 10.20
- 13. feb. KL. 10.19
- 13. feb. KL. 10.17
- 13. feb. KL. 10.03
- 13. feb. KL. 09.58
- 13. feb. KL. 09.55
- 13. feb. KL. 09.48
- 13. feb. KL. 09.24
Seneste TV
-
01:15
-
01:31
-
01:02
-
01:04
-
00:47
-
02:54
-
01:21
-
02:56
Mest læste
I dag
- 12. feb. KL. 23.08
- 12. feb. KL. 22.50
- 13. feb. KL. 09.24
- 13. feb. KL. 06.39
- 12. feb. KL. 18.00
I går
- 12. feb. KL. 02.39
- 12. feb. KL. 08.54
- 12. feb. KL. 12.54
- 11. feb. KL. 23.47
- 12. feb. KL. 09.56
Seneste uge
- 12. feb. KL. 02.39
Observatører gendriver dansk Sverige-kritik
Det svenske valgsystem fungerer fint, siger uafhængige valgobservatører
| AF Anne G. Andersson |
Valg i Sverige
Den 19. september 2010 var der valg i Sverige.
Sveriges borgerlige blok - Alliansen - med statsminister Fredrik Reinfeldt i front fik flest stemmer. 173 mandater ud af 349.
Den socialdemokratisk-ledede blok har fået 156 mandater, mens Sverigedemokraterna, som er det nye parti i parlamentet, har fået 20 mandater i Riksdagen.
Dermed står Sverigedemokraterna i princippet med nøglen til statsministeriet, men ingen at de to blokke vil samarbejde med det indvandrerkritiske parti.
INTERAKTIV GRAFIK: Fra kong Sverker til Rigsdagsvalg 2010
På den anden side af sundet trækker man på skuldrene og kalder dagens kritik for 'useriøs'.
Det sker, efter at en række VKO-politikere og danske eksperter har kritiseret det svenske valgsystem for at være udemokratisk.
De svenske valg er nemlig ikke hemmelige, og det stiller små partier som Sverigesdemokraterne i en ugunstig situation, fordi folk, der overvejer at stemme på dem, kan blive udsat for socialt pres og valgtryk, lyder kritikken.
LÆS ARTIKEL Danske eksperter kritiserer svensk valgsystem
Men svenskerne har ikke nogen problemer med deres valgsystem, lyder det fra Organisationen for Sikkerhed og Samarbejde i Europa (OSCE), der i sommer offentliggjorde en rapport om det svenske valgsystem.
OSCE: Ikke problematisk
»Vi har talt med en række parter, der er involverede i den svenske valgproces,
og vi er ikke stødt på nogle klager over den måde, det fungerer på«, siger
Thomas Rymer, der er talsmand for OSCE's valg- og menneskerettighedskontor
(ODIHR).
DOKUMENTATION: Læs OSCE's rapport her(eksternt link)
Han henviser til, at det ikke er ualmindeligt, at partierne har seperate valgkort, og at det ikke i sig selv er problematisk. Det har man for eksempel også i Frankrig, oplyser han.
LÆS ARTIKELSveriges statsminister: Nej tak til valgobservatører
»Fra myndighedernes side opfordrer man i Sverige vælgerne til at tage alle partiers valgkort med ind i stemmeboksen og smide dem ud, man ikke stemmer på«, siger Thomas Rymer.
Svensk valgsystem
I Sverige finder man i valglokalet ikke et fælles stemmekort med alle de partier, der stiller op i en given valgkreds eller kommune, sådan som vi kender det fra valg herhjemme.
Derimod har hvert enkelt parti sit eget valgkort liggende i det åbne valglokale, eller de bliver ligefrem uddelt udenfor valglokalet af kandidater eller aktivister, som de forskellige partier har indkaldt.
Vælgerne tager kortet fra det parti, de ønsker at stemme på med ind i stemmeboksen.
Det er også muligt at skrive sit valg direkte på blanke sedler inde i stemmeboksen eller tage flere valgkort.
Ressourcerne bruges på mere problematiske lande
Morten Messerschmidt (DF) har tidligere anmodet OSCE om at sende
valgobservatører til Sverige, men det bliver der ikke noget af.
»I Sverige oplevede vi, at der blandt alle parter generelt er enormt stor tillid til den måde, valget foregår på, og vi ser derfor ingen grund til at bruge vores begrænsede ressourcer der«, siger Thomas Rymer.
De svenske partier
Sveriges Socialdemokratiske Arbetarparti, i daglig tale Socialdemokratiet. Partiets formand siden 2007 er Mona Sahlin, der efterfulgte Görn Persson.
Partiet har været Rigsdagens største parti siden 1917, hvor partiet første gang kom i regering. Partiet har siden haft stor indflydelse på udviklingen af det svenske samfund gennem en lang række regeringsperioder.
Socialdemokratiet blev dannet i 1889 for at arbejde for arbejdernes rettigheder. Partiet har senere formået at lancere sig selv som et parti for middelklassen.
I mellemkrigstiden etableredes det svenske 'folkhem', der betegner det velfærdssamfund, som Socialdemokraterne gennemførte i sit stort set ubrudte magtindehav 1932-1976.
I 1990’erne lavede Socialdemokraterne kraftige nedskæringer i velfærden, og efter 1994 har partiet aldrig fået mere end 40 procent af stemmerne.
Partiet fik ved sidste valg 130 af de 349 pladser i Rigsdagen
Centerpartiet blev dannet i 1913 under navnet Bondeförbundet. I 1957 ændrede partiet navn for også at tiltrække vælgere fra byerne. Partileder er Maud Olufsson
Partiet, der stadig har sin vælgerbase i landdistrikterne blev mindre i takt med landbrugets tilbagegang, men vandt frem i 1970’erne på sin modstand mod kernekraft og sit store engagement i miljøspørgsmål.
Centerpartiet, der har særligt fokus på små virksomheder og decentralisering, kalder deres egen ideologi for ’økohumanisme’.
Partiet samarbejdede i 1990’erne med Socialdemokraterne, men den nuværende partileder Maud Olofsson har ført partiet nærmere den borgerlige fløj.
Siden 2006 har partiet været en del af regeringen, der kalder sig 'Alliancen for Sverige'.
Partiet fik ved sidste valg 29 pladser i Rigsdagen, der består af 349.
Miljøpartiet blev dannet i 1981 og kom i Rigsdagen i 1988. Partiet har siden været ude, men kom tilbage igen i 1994.
Miljöpartiet har ingen leder, men to talsmænd, der ifølge partiprogrammet altid skal betså af en mand og en kvinde. De nuværende talsmænd er Peter Eriksson og den meget populære Maria Wetterstrand.
Partiet har rødder i miljøkampen, men også i freds- kvinde- og kernekraftbevægelserne. Partiets ideologi hviler på 'solidaritet med dyr, natur og det økologiske system’, ’kommende generationer’ og ’alle verdens mennesker’.
Miljöpartiet taler stærkt for et mere decentraliseret og direkte demokrati med flere folkeafstemninger.
Partiet vil gerne stå frit mellem de to blokke, men regnes almindeligvis til venstrefløjen. Sammen med Socialdemokratiet og Vänsterpartiet har Miljö indgået aftale om regeringsaamarbejde ved eventuel valgsejr.
Partiet fik ved sidste valg 19 pladser ud af Rigsdagens 349.
Kristdemokraterna blev dannet i 1964 og har siddet i Rigsdagen siden 1991. Partileder siden 2004 er Göran Hägglund.
Partiet ville oprindeligt fremhæve kristne værdier og etiske spørgsmål i politik, men er efterhånden blevet et almenborgerligt værdikonservativt parti, der gerne betoner familiens rolle i samfundet.
Kristendemokraterne var tidligere imod abort, men er det ikke længere. Omsorg for kernefamiliens status, forældres ret til valgfrihed og ældreomsorg er vigtige enmer for partiet.
Oprindeligt lå partiet hverken til højre eller venstre politisk, men er nu forankret i den borgerlige blok. Partiet indgår i 'Alliancen for Sverige', der siden 2006 har dannet regering.
Partiet fik ved sidste valg 24 ud af 349 pladser i Rigsdagen.
Folkpartiet Liberalerna, kaldes i daglig tale Folkpartiet. Partileder er Jan Björklund
Folkpartiet har rødder tilbage til 1902, men blev grundlagt som parti i 1934.
Partiet er et klassisk socialliberalt parti, der går ind for markedsøkonomi og et socialt velfærdssystem. Skole og uddannelsesspørgsmål har altid været vigtige for partiet, hvilket fremgår tydeligt af partiets hjemmeside.
Folkpartiet har traditionelt været positive overfor en fri markedsøkonomi og kritisk overfor en for stor stat og høje skatter.
Indgår i 'Alliancen for Sverige', der siden 2006 har dannet regering.
Partiet sidder siden sidste valg på 28 af Rigsdagens 349 pladser.
Moderata samlingspartiet. I folkemunde kaldt Modernaterna, eller Nya Moderaterna, og tidligere kendt som Högerpartiet.
Partiet der siden 2003 er blevet ledet af nuværende statsminister Fredrik Reinfeldt, er det største af de borgelige partier. Moderaterna har en velvillig indstilling til private alternativer som konkurrent til den offentlige pleje og skoler.
»Virksomheder, konkurrence og valgfrihed er kræfter som udjævner skilninger mellem mennesker og bidrager til et samfund, som præges af fællesskab og solidaritet«, står der blandt andet i partiprogrammet.
Moderaterna er kendt som det store skattelettelsesparti nr. et, men er de seneste år blevet mere midtsøgende og søger nu plads som garant for velfærden - blandt andet under parolen ' Sveriges nye arbejderparti'.
Indgår i 'Alliancen for Sverige', der siden 2006 har dannet en firkløverregering.
Partiet fik ved sidste valg 97 pladser i Rigsdagen ud af de samlede 349.
Vänsterpartiet hed tidligere Vänsterpartiet Kommunisterne og ledes i dag af Lars Ohly.
Partiet blev grundlagt i 1917 af en gruppe udbrydere fra Socialdemokratiet.
Partiet kaldte sig kommunistisk indtil Murens fald og står i dag som reformistisk socialistisk politik med socialisme og feminisme som de to grundpiller.
Udjævning af økonomiske kløfter og opretholdelsen af en stor velfærdsstat gennem høje skatter er vigtigt for Vänsterpartiet, der er meget EU-, USA, og Israelkritisk.
De seneste 90 år har Vänsterpartiet haft en stabil støtte på omkring 5-7 procent af stemmerne, der ved flere anledninger har fungeret som støtteparti for Socialdemokratiske mindretalsregeringer.
Partiet udgør sammen med Socialdemokraterna og Miljöpartiet ved valget i 2010 den rødgrønne blok.
Ved valget i 2006 høstedes partiet 22 pladser ud af Rigsdagens 349.
Sverigedemokraterna har rødder i den racistiske forening Bevar Sverige Svensk, der havde forbindelser til det nazistiske miljø.
Under ledelse af Jimmie Åkesson har partiet siden 2005 arbejdet hårdt på at tage afstand fra sin nazistiske fortid og blive et accepteret og 'stuerent' parti efter partiets danske forbillede, Dansk Folkeparti.
Partiet har en stramning af indvandrerpolitikken som deres mærkesag og betegnes ofte som fremmedfjendsk, udemokratisk eller racistisk.
Sverigedemokraterne er ikke i Rigsdagen, men fik ved valget i 2006 plads i cirka halvdelen af landets kommunalbestyrelser.
Partiet håber på at kunne være tungen på vægtskålen mellem de to blokke ved valget i 2010.
Se også
- Professor: Sahlin efterlader parti i dyb krise 14. nov 18.40
- Sveriges socialdemokratiske leder går af 14. nov 16.53
- Sverigedemokraterne: Undskyld, konge 06. okt 19.54
- Reinfeldt tvinger ministre til at indrømme lovbrud 06. okt 13.26
- Professor: Svensk politik kan ende i stemmecirkus 06. okt 13.04
- Sverigedemokraterne udvandrer fra gudstjeneste 05. okt 14.17
- Reinfeldt er klar med sit ministerhold 05. okt 12.16
- Sverigedemokraterne debuterer i vigtig afstemning 04. okt 12.39
- Svenske politikere stopper efter trusler 02. okt 17.01
- Miljöpartiet stiller 19 krav til Reinfeldt 30. sep 13.39
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Ekspert: Det er som at tisse i bukserne for grækerne
Redningspakken sætter ikke gang i hjulene i Grækenland, vurderer lektor.
-
Uddannelse13. feb. KL. 09.24
Rektorer: Studerende kan bare læse pensum igen
Rektorer afviser studerendes ønske om mere tid med underviserne.
-
Hjemmet13. feb. KL. 10.19
Armstrongs overmand: Han kommer fra en anden planet
Alle kom for at se giraffen, men Bevan Docherty gav Lance Armstrong baghjul i halv ironmankonkurrence.
Zambia gik amok efter sejren i African Nations Cup
Der var fuldt blæs på vuvuzelaerne, da Zambia overraskede ved de afrikanske mesterskaber.
-
Danmark12. feb. KL. 22.50
800.000 danskere er på overførselsindkomst
Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.
-
Fodbold12. feb. KL. 21.17
Seneste nyt
- 13. feb. 2012 KL. 10.30 Ekspert: Det er som at tisse i bukserne for grækerne
- 13. feb. 2012 KL. 09.58 Unge var i livsfare under stor technofest
- 13. feb. 2012 KL. 09.24 Rektorer: Studerende kan bare læse pensum igen
- 13. feb. 2012 KL. 09.14 Hver femte svensker tror på spøgelser
- 13. feb. 2012 KL. 09.14 Børn spiser vitaminpiller som slik
- Se flere nyheder
Mest læste i dag
- 12. feb. 2012 KL. 23.08 Politiken i Athen: »Alt hvad der kan smadres, er smadret«
- 12. feb. 2012 KL. 22.50 800.000 danskere er på overførselsindkomst
- 13. feb. 2012 KL. 09.24 Rektorer: Studerende kan bare læse pensum igen
- 13. feb. 2012 KL. 06.39 Adele gør rent bord ved årets Grammy
-
12. feb. 2012 KL. 18.00
Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen
Kultur Seneste nyt
- 13. feb. 2012 KL. 10.03 Obduktion af Whitney Houston gav intet resultat
- 13. feb. 2012 KL. 09.15 Rupert Murdoch i ny medieskandale
- 13. feb. 2012 KL. 09.13 Whitney blev hyldet ved Adeles fest
- 13. feb. 2012 KL. 08.50 Domstol slår fast: 'Tintin i Congo' er ikke racistisk
- 13. feb. 2012 KL. 08.38 Stjerner vækker Marilyn til live i ny film
- Se flere kultur-nyheder
Sport Seneste nyt
- 13. feb. 2012 KL. 10.42 Armstrong undgik dopingkontrollen
- 13. feb. 2012 KL. 10.17 Armstrongs overmand: Han kommer fra en anden planet
- 13. feb. 2012 KL. 09.55 Mickelson overstråler Woods på finaledag
- 13. feb. 2012 KL. 09.48 Storklub tangerer rekord
- 13. feb. 2012 KL. 09.22 Øget åbenhed i Brøndby glæder kritiker
- Se flere sportsnyheder
IBYEN Seneste nyt
- 13. feb. 2012 KL. 08.37 Festival-band nåede aldrig til Danmark
- 12. feb. 2012 KL. 22.46 Slideren i dansk teater: »Jeg hænger Diana i entréen, når jeg kommer hjem«
-
12. feb. 2012 KL. 18.00
Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen
- 12. feb. 2012 KL. 14.03 Svensk instruktør laver fortryllende dokumentar i sin have
- 12. feb. 2012 KL. 11.44 Guide: Femi-Pippi og stakkels Askepot optræder for børnene
- Se flere Ibyen-nyheder
Tjek Seneste nyt
- 13. feb. 2012 KL. 10.20 Sådan undgår du rotter i dit hus
- 13. feb. 2012 KL. 10.19 Kulden får sultne rotter til at søge inden døre
- 13. feb. 2012 KL. 09.14 Børn spiser vitaminpiller som slik
- 13. feb. 2012 KL. 08.40 Bilpriser falder konstant
- 13. feb. 2012 KL. 06.00 Regatta er det suveræne brætspil
- Se flere Tjek-nyheder
Tophistorier Internationalt
-
13. feb. KL. 10.30 Ekspert: Det er som at tisse i bukserne for grækerne
- 13. feb. KL. 09.14 Hver femte svensker tror på spøgelser
- 13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri
- 13. feb. KL. 07.04 Pakistans premierminister risikerer seks måneders fængsel
- 13. feb. KL. 06.16 Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien
Seneste Internationalt
- 13. feb. KL. 10.30 Ekspert: Det er som at tisse i bukserne for grækerne
- 13. feb. KL. 09.14 Hver femte svensker tror på spøgelser
- 13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri
- 13. feb. KL. 07.04 Pakistans premierminister risikerer seks måneders fængsel
- 13. feb. KL. 06.16 Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien
- 12. feb. KL. 23.50 Grækerne stemmer ja til sparepakke
- 12. feb. KL. 23.08 Politiken i Athen: »Alt hvad der kan smadres, er smadret«
- 12. feb. KL. 22.17 Endelig pumpes olien væk fra 'Costa Concordia'
- 12. feb. KL. 21.41 100.000 grækere er gået på gaden i protest
- 12. feb. KL. 21.30 Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'
Seneste TV Internationalt
Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ
ibyen anbefaler
-
3. feb. 2012 KL. 13.26 Biografen Den bestøvlede kat
restaurant & cafe
Sådan undgår du rotter i dit hus
-
13. feb. KL. 10.19Kulden får sultne rotter til at søge inden døre
-
13. feb. KL. 09.14Børn spiser vitaminpiller som slik
-
13. feb. KL. 08.40Bilpriser falder konstant
-
13. feb. KL. 06.00Regatta er det suveræne brætspil
-
13. feb. KL. 03.00Der er voldsom prisforskel på eleftersyn
- Se flere nyheder
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|






























