Annonce
Danmark 4. sep. 2010 KL. 19.39

Anti-nazister siger tak for i dag

Antifascistisk Aktion betegner aktion som succesfuld og tager toget hjem.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Protestaktionen mod nazihovedkvarteret i Greve er drevet over.

Det meddeler organisationen Antifascistisk Aktion i en pressemeddelelse, hvor de betegner dagens demonstration som en succes.

»Vores målsætning med dagen er opnået, og der har aldrig været planer om karambolage med politiet, og vi har derfor valgt at sige tak for i dag oven på en succesfuld blokade«, siger talsmanden Christoffer fra Antifascistisk Aktion.

Politiet bliver i området
Carsten Andersen fra Midt og Vestsjællands Politi bekræfter, at antinazisterne har taget toget hjem.

»Der er ikke flere dernede. Vi ved, at de er taget med toget til København«, siger han.

Aktivisterne bliver fulgt af kollegaer fra Københavns Politi.

»Men vi bliver og patruljerer intensivt nede i området«, siger Carsten Andersen.

De anholdte bliver løsladt nu
Politiet skred tidligere på dagen til en masseanholdelse af 54 fortrinsvis lokale unge med indvandrerbaggrund.

LÆSPolitiet masseanholder demonstranter

De havde forsamlet sig i en larmende protest foran huset på Hundige Strandvej, hvor Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse DNSB holder til.

Her afholder nazisterne koncert med naziorkesteret Ravnebanner.

»De 54 anholdte er vi i fuld sving med at løslade igen«, siger Carsten Andersen fra Midt og Vestsjællands Politi.

Nogle af de anholdte var under 18 år.

»Der var i hvert fald en enkelt på 12 år, og familierne er ved at hente deres poder igen«, siger han.

Ingen bliver sigtet
Politiets masseanholdelse skete med henvisning til politiloven, som giver mulighed for en præventiv frihedsberøvelse i op til 12 timer.

LÆSPolitiet skød tåregas mod unge antinazister

Eftersom politiloven er grundlaget, medfører anholdelserne ingen sigtelser.

»Ingen er sigtet for overtrædelser af straffeloven«, siger Carsten Andersen.

Selv om nogle af de unge kastede med sten, har politiet ingen konkrete beviser mod de frihedsberøvede.

»Det har heller ikke været det primære for os, om der er én, der slipper fri for en sigtelse«, siger han.

»Formålet har været at få ro i lejren«.

Nazifest natten ud
Ifølge DNSB's formand, Jonni Hansen, er koncerten og festen i naziborgen planlagt til at fortsætte til langt ud på natten.

LÆSAntifascister vil blokere nazikoncert

Politiet oplyser, at de bliver i området.

»Vi sørger for, at der også er ro senere på aftenen, og hvis det hele blusser op igen, så er vi hurtigt retur. Men vi håber på, at det ender uden yderligere sammenstød«, siger Carsten Andersen.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 14.50

Pige skrev brev til far om sexmisbrug

Anklager har fremlagt brev fra 15-årig pige i sag om overgreb i Rebild.

Danmark
13. feb. KL. 14.30

11-årig dreng dræbt af tog på Tølløse station

11-årig dreng, der ved middagstid blev ramt af tog ved Tølløse, er død.

Internationalt
13. feb. KL. 13.55

Kampklædt politistyrke pågriber mand i Amsterdam Lufthavn

Manden havde ifølge flere medier gemt sig efter at have sendt bombetrussel.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe