Annonce
Danmark 5. sep. 2010 KL. 17.19

Århusianske embedsmænd vil svinge sparekniven over kontoransatte

Nedskæringer på velfærden i Århus kan undgås, hvis man fyrer kontorfolk, mener anonyme medarbejdere.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Antallet af chefer, akademikere og kontorfolk i Århus Kommune er steget med 57 procent siden 2002. Og det er en unødvendig stor stigning.

Sådan mener to anonyme medarbejdere i kommunen, der har lavet en sammentælling af udviklingen.

Det skriver JP Århus i dag.

Stigningen i Århus er ret voldsom.

Lotte Bøgh Andersen, lektor i offentlig forvaltning ved Aarhus Universitet.

Voldsom stigning
Sammentælling er lavet ved hjælp af kommunens interne telefonbog, der bliver opdateret hvert år, og viser, at antallet af navne på ansatte uden direkte borgerkontakt er steget fra 841 i 2002 til 1.323 i 2010.

Tal fra det Det Fælleskommunale Løndatakontor bekræfter tendensen.

»Stigningen i Århus er ret voldsom. En mere naturlig udvikling vil være, at administrationen vokser i samme takt som den samlede medarbejderskare,« siger Lotte Bøgh Andersen, lektor i offentlig forvaltning ved Aarhus Universitet.

LÆS OGSÅKommuner holder jobfest i sparetid

Vi ønsker, at hele besparelsen bliver lagt over på bureaukratiet. Her kan der i hvert fald spares 200 mio. kr.

Anonym kommunal leder til JP Århus

Store besparelser i Århus
Århus Kommune skal spare 362 millioner kroner i det kommende budget. Det er tæt på de 410 millioner kroner, som byrådet sparede i 2006, og som fik op mod 25.000 demonstrerende århusianere på gaden.

Det var i den forbindelse, at tidligere statsminister Anders Fogh Rasmussen(V) kaldte demonstranterne for 'socialistiske ballademagere'.

»Vi ønsker, at hele besparelsen bliver lagt over på bureaukratiet. Her kan der i hvert fald spares 200 mio. kroner,« siger en af medarbejderne til JP Århus. Han er leder i kommunen og udtaler sig anonymt.

Kamp om ansvaret
Venstrefløjspartierne i byrådet med borgmester Nikolai Wammen(S) i spidsen giver regeringens nulvækstkrav til kommunerne skylden for besparelserne, mens den borgerlige opposition på Århus Rådhus giver byrådsflertallets økonomistyring skylden.

LÆS OGSÅAvis: Dramatiske besparelser er på vej i Århus

Borgmester Nikolai Wammen har allerede foreslået at finde nogle af pengene ved at nedlægge kulturforvaltningen - som de konservatives rådmand leder. Borgmester. 38.608 århusianere stemte personligt på Nikolai Wammen ved kommunalvalget i november.Borgmester.  38.608 århusianere stemte personligt på Nikolai Wammen ved kommunalvalget i november.

LÆS OGSÅÅrhus' borgmester vil nedlægge hele kulturforvaltningen

Personalechef Per Jensen fra Århus Kommune bekræfter over for JP Århus til, at der ansættes flere akademikere. Han mener dog, at den århusianske stigning i kontorfolk ligger på landsgennemsnittet, når der renses for aktiverede.

Der er allerede lagt op til at spare 50 millioner kroner i administrationen i Århus Kommune.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Det arabiske oprør
9. feb. KL. 23.07
Angreb. Byen Homs er under kraftige angreb fra det syriske regime, fortæller indbyggere til CNN. - Foto: ANONYMOUS/AP

Læge i Homs: Alle venter på at dø

Syrisk læge fortæller om lemlæstelse, magtesløshed og total mangel på kirurgisk udstyr.

Musik
9. feb. KL. 21.40
Provo. Den engelsk-srilankanska sangerinde M.I.A. (Mathangi Maya Arulpragasam) gav sidste år koncert på Roskilde Festivals Orange Scene. - Foto: BRINKMANN MIE

Fuckfinger-popstjerne laver ny kæmpe-succes

M.I.A.?s nye video er på blot fem dage er blevet set over seks mio. gange.

Politik
9. feb. KL. 20.10
Foto: HØYBYE LIV

Forsvarsministeren: Jeg stoler på forsvarets top - men er ikke tossegod

Ministeren ser frem til undersøgelsen af fangesagen.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Spectors. Pumpehuset får fredag besøg af et stærkt team. (Arkivfoto) - Foto: Tobias Selnæs Markussen
9. feb. KL. 18.10

Klublisten: Her er seks gode fester
i weekenden

restaurant & cafe