Annonce
Danmark 9. sep. 2010 KL. 22.01

Roskilde Festival giver en million til Pakistan

Dansk Røde Kors har fået en million rock-kroner til nødhjælpsarbejdet.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

OVERSVØMMELSER

I slutningen af juli blev Pakistan ramt af det værste uvejr i mange årtier.

Oversvømmelserne har kostet tusindvis af liv, mens millioner er blevet hjemløse.


En million kroner.

Så meget gav Skandinaviens største musikfestival i dag Dansk Røde Kors, der skal bruge pengene på at hjælpe nødstedte pakistanere, der er blevet ramt af de voldsomme oversvømmelser.

Kronprins Frederik, der er protektor for Dansk Røde Kors, modtog millionen på vegne af nødhjælpsorganisationen tidligere i dag i København.

I Roskildes ånd
Ifølge kronprinsen er det alle festivalens frivillige, der er med til at gøre en forskel.

LÆS ARTIKELRøde Kors presser på for mere nødhjælp

»Ved i dag at donere en million kr. til Røde Kors’ arbejde i Pakistan er de mange mennesker, der står bag Roskilde Festival, i den grad med til at gøre en forskel«, sagde Kronprins Frederik, da han modtog checken.

»Roskilde Festival bygger netop på masser af frivilligt arbejde og på ildsjæle, der gør en forskel. Derfor er jeg på Røde Kors' vegne stolt af at modtage den store donation«, sagde kronprinsen.

Stadig brug for penge
Dansk Røde kors' generalsekretær Anders Ladekarl understregede, at der stadig er behov for penge til at hjælpe de mange pakistanere, der er berørte af de voldsomme oversvømmelser.

LÆS ARTIKELNødhjælpsorganisationer ryster på hovedet af DF

På trods af, at regnen er ophørt og vandet flere steder har trukket sig tilbage, er det stadig en stor udfordring at få drikkevand, mad og medicin ud til de nødstedte pakistanere.

Derfor valgte Roskilde Festival at donere en million ud af overskuddet på 21 millioner, til Dansk Røde Kors' arbejde i Pakistan.

LÆS ARTIKELRoskilde får overskud i millionklassen

»De over 20 millioner mennesker i Pakistan, som er ramt af oversvømmelserne, har brug for al den hjælp og al den opmærksomhed, de kan få. Vi håber, at donationen til Pakistan i kraft af sin størrelse kan være med til at øge opmærksomheden og skærpe omverdens bevidsthed om, at befolkningen i Pakistan har brug for hjælp. Nu«, siger Roskilde Festivals administrerende direktør Henrik Rasmussen.

Kronprins opfordrer til indsamling
Da Kronprins Frederik modtog millionen benyttede han sig af chancen til at opfordre alle til at hjælpe, uanset deres økonomiske vilkår.

LÆS ARTIKELIndsamling til Pakistan overrasker gymnasieelever

»Viljen til at hjælpe handler som sagt ikke kun kontante bidrag – og det er jo heller ikke alle, der som Roskilde Festival kan give en million«.

»Til gengæld kan de fleste danskere undvære tre timer – og samler man ind for Røde Kors søndag den 3. oktober koster det kun tre timer at være med til at gøre en stor forskel«, sagde kronprins Frederik med henvisning til Dansk Røde Kors' landsindsamling den 3. oktober.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 22.06

Det bliver dyrere at være boligejer

Rentefradraget for store boliglån ender helt nede på tyve procent.

Internationalt
25. maj. KL. 21.22
KAMPAGNESTART. Lederen af selvstændighedspartiet SNP, Alex Salmond, klapper ved den officielle indledning af kampagnen for et ja til løsrivelse fra unionen med England, Wales og Nordirland. - Foto: DAVID CHESKIN/AP

Skotterne skyder løsrivelseskampagne i gang

Om to år skal skotterne stemme om selvstændighed. I dag indledes tilhængerne en stor kampagne for et 'Ja'.

Danmark
25. maj. KL. 22.45

Sultestrejkende iranere forlader Stefanskirken på tirsdag

Sultestrejkende asylansøgere forlader kirken på Nørrebro i næste uge.

Annoncer
Annoncer

Seneste Internationalt

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe