Annonce
Annonce
Danmark 14. jul. 2008 KL. 08.58

Langsomme busser koster millioner

I København kører busserne ned til 12, 7 km i timen. Det koster 20 millioner kroner i spildt tid.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Bussen stopper efter kun at have kørt få meter. Igen.

Sådan opleves en typisk bustur i myldretiden i flere større byer landet over. Værst er situationen i København, hvor busserne snegler sig af sted med helt ned til 12,7 kilometer i timen. Det viser en opgørelse, som trafikselskabet Movia har foretaget for metroXpress.

Skiftende myndigheder har brugt millioner på at få busserne hurtigere frem, både i København og byer som Aalborg og Århus. Alligevel er bussernes gennemsnitshastighed flere steder ikke steget.

»Problemet er, at trængslen er blevet større. Der er kommet flere biler og cykler på de gader, hvor busserne kører,« konstaterer afdelingschef Per Gellert fra Movia.

Værst på broerne
Han tilføjer, at problemet er størst på de københavnske brogader.

»Men også mange af bykernerne i de større byer i provinsen døjer med langsomme busser og trængsel,« siger han.

Bussernes langsommelighed er kostbar. En undersøgelse har vist, at det alene på udvalgte strækninger i København koster over 20 millioner kroner i spildtid for passagererne om året.

Samtidig får det passage-rerne til at stå af den kollektive trafik, og busselskaberne må have flere busser i gang for at kunne holde køreplanen.

Lukker Nørrebrogade
I Københavns Kommune siger Jesper Christensen (S), der er medlem af Movias bestyrelse, at viljen til at gøre noget ved problemet er til stede.

»Blandt andet lukker vi som forsøg Nørrebrogade for gennemkørende trafik til efteråret. Men det er et langt, sejt træk. Vi ville gerne have en form for trængselsafgift, men det må vi ikke indføre for regeringen,« siger han.

Også i Århus har busserne snørklet sig gennem byen, men her har byrådet satset hårdt på at give dem bedre vilkår, blandt andet med brede busbaner på indfaldsvejene, og det har virket, siger Ango Winther (S), der er trafikpolitisk ordfører i teknisk udvalg.

nyheder@pol.dk

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Internationalt
13. feb. KL. 13.55

Kampklædt politistyrke pågriber mand i Amsterdam Lufthavn

Manden havde ifølge flere medier gemt sig efter at have sendt bombetrussel.

Danmark
13. feb. KL. 14.30

11-årig dreng dræbt af tog på Tølløse station

11-årig dreng, der ved middagstid blev ramt af tog ved Tølløse, er død.

Danmark
13. feb. KL. 12.23
EFTERLYST. Jeanett Rask har været sporløst forsvundet siden fredag eftermiddag. - Foto: Privatbillede

Mor til to er forsvundet på tredje døgn

Jeanett Rask fra Nørrebro i København har ikke været set siden fredag eftermiddag.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe