Annonce
Annonce
Danmark 2. dec. 2008 KL. 20.16

Skibsrederne jubler over Absalon-forlængelse

Skibsrederne i Danmarks Rederiforening er meget tilfredse med regeringens beslutning om at forlænge Absalons tilstedeværelse i de piratfyldte farvande.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

International piratjagt


Antallet af piratangreb er steget kraftigt i Østafrika. Blandt de danske ofre for de somaliske sørøvere er en dansk sejlerfamilie med to voksne og tre børn samt to gaster. De blev frigivet efter næsten et halvt års fangenskab.

Skibsrederne i Danmarks Rederiforening er meget tilfredse med, at forsvarsminister Søren Gade (V) har gjort kort proces og forlænget krigsskibet Absalons tilstedeværelse i de piratfyldte farvande ved Somalia - og ikke mindst glade for, at ministeren er lydhør over for skibsredernes ønske om konvojsejlads med eskorte af krigsskibe.

Det siger vicedirektør i rederiforeningen Jan Fritz Hansen.

»Det er rigtigt glædeligt, at Søren Gade har taget den beslutning. Det sikrer os, at vi med stor stemme kan presse de andre lande til at gøre noget mere. Det er et rigtig godt signal og giver en god platform for at presse dem, der ikke leverer noget isenkram derned til«, siger Jan Fritz Hansen til Ritzau.

Behov for eskorte ved konvojsejlads
Regeringens beslutning kom umiddelbart før, at skibsrederne og de søfarendes organisationer i en fælles henvendelse indtrængende bad regering og Folketing om at forlænge Absalons tilstedeværelse - og pegede på behovet for eskorte ved konvojsejlads.

»Vi er rigtig glade for, at ministeren åbner for konvojsejlads med eskorte af flådeskibe. Det tror vi er vigtigt for at øge sikkerheden for handelsskibene«, siger Jan Fritz Hansen.

Danmark er verdens tredjestørste søfartsnation målt på tonnage. Inden for de seneste halvandet år har fire danskdrevne skibe været kapret. Aktuelt er Clipper-fragtskibet CEC Future fortsat i piraternes klør.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
22. maj. KL. 09.46
Helligdage. Harald Børsting frygter ikke, at danskerne mister to helligdage. - Foto: DRESLING JENS

LO: Helligdage bliver ikke afskaffet

Harald Børsting er afslappet forud for trepartsforhandlingerne.

Café+Restaurant
22. maj. KL. 09.31

Nu åbner Meyers nye asiatiske restaurant

Madmanden kan sætte gang i en ny trend med sit peranakan-køkken.

Bagside-tv
22. maj. KL. 09.18

Wulffs kvindeinterview - med Linse Kessler

Gennem fem interviews søger komikeren Mikael Wulff at 'kortlægge kvindesjælen'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
uvenskab. Engang var de hinandens bedste venner, men så bliver Lucas (Mads Mikkelsen, tv.) anklaget for at have været uterlig over for Theos (Thomas Bo Larsen) datter Klara. - Foto: Fra filmen: Festival de Cannes
21. maj. KL. 08.11

Anmeldelse: Vinterbergs Cannes-drama får fem hjerter

ibyen anbefaler

restaurant & cafe