Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 19. aug. 2009 KL. 07.37

Politi frygter flere konfrontationer ved burka-forbud

Betjentene frygter konfrontationer mellem politi og muslimer, hvis politikerne vedtager et forbud mod burkaer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Formanden for de danske politibetjente, Peter Ibsen, Dansk Politiforbund, forudser, at det vil komme til konfrontationer mellem politiet og muslimer, hvis politikerne vedtager et forbud mod at bære burka og nikab.

Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

De vil »vende sig mod os«
»Der er stor risiko for sammenstød, hvis vi som politifolk på gadeplan skal til at håndhæve et forbud mod at gå klædt på en bestemt måde. Hvis det er så fundamental en del af de pågældende personers livsførelse og religion, frygter jeg, at kvinderne selv og deres bagland vil vende sig imod os, hvis vi standser kvinderne på gaden«, siger han.

LÆS ARTIKEL Danskerne støtter burkaforbud

»Det vil givetvis også føre til, at visse grupper vil anklage politifolk for at være racistiske, fordi de kommer til at personificere forbuddet. Der er ingen grund til at skjule, at håndhævelsen af et sådant forbud bestemt ikke ville være en opgave, vi vil se frem til. Men vi er loyale embedsmænd, og hvis Folketinget indfører et forbud, som vi skal håndhæve, gør vi naturligvis det«, siger Peter Ibsen.

Der findes ingen opgørelse over, hvor mange kvinder i Danmark der bærer burka eller nikab, men flere imamer skønner, at antallet er på mellem 50 og 100.

LÆS ARTIKEL DF vil presse K til burkaforbud

Ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Erhverv
22. maj. KL. 21.47
Unfriend. Aktionærer har siden fredag solgt ud af deres nyerhvervede Facebookaktier, så kursen er styrtdykket. Her er det tv-værten Sabrina Quagliozzi, der følger kursen i børsen Nasdaq. - Foto: Richard Drew/AP

Dansk it-pioner: Facebooks nedtur kan ændre alt

Mange it-firmaer lever i dag af Facebook. Den aktuelle nedtur kan trække dem alle med ned, vurderer iagttagere.

Det arabiske oprør
22. maj. KL. 20.18
Shiamuslimer har blokeret veje i den sydlige del af Beirut i Libanon i protest over, at syriske oprørere har bortført 12 libanesiske shia-pilgrimme. - Foto: BILAL HUSSEIN/AP

Kidnapning i Syrien skaber uro i Beirut

Slægtninge til 12 kidnappede libanesere blokerer veje og brænder dæk af i Beirut.

Danmark
22. maj. KL. 19.47

Europarådet peger på racismeproblemer i Danmark

Negativ omtale af indvandreres religion og race er et blandt mange kritikpunkter.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Danmark

Foto: LEHMANN MARTIN
04:39

20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig

Det sker
Åbning. Nu kommer der gang i brød-konkurrencen på Gl. Kongevej. Fredag åbner Andersen Bakery stor butik på Frederiksberg. - Foto: PR-foto
22. maj. KL. 13.27

Brødgigant fra Hiroshima rykker ind på Frederiksberg

ibyen anbefaler

restaurant & cafe