Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 24. feb. 2010 KL. 00.05

Politiformand afviser injurier i Zobelsag

Formanden for politiet i København Claus Oxfeldt undrer sig over, at Rigmor Zobels advokat nu er klar til en injuriesag.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Rigmor Zobels advokat kan bare komme an med en injuriesag, lyder det fra Claus Oxfeldt, formand for politiforeningen i København

Oxfeldt og advokaten er røget i totterne på hinanden efter gensidige beskyldninger om løgne i kølvandet på sagen, der endte med en narkodom til kendissen.

Rigmor Zobels advokat truer nu med en injuriesag mod Oxfeldt, men det tager politimanden med ro.

»Hvis advokaten mener, at jeg har løjet eller sagt noget injurierende, så skal han da komme i gang med en sag. Det skræmmer mig ikke, at han skriver en mail om det«, siger Claus Oxfeldt.

Hårde ord i morgen-tv
Rigmor Zobels advokat Jørgen Lange har reageret på, at Claus Oxfeldt i tv-programmet Go'morgen Danmark har kommenteret sagen.

Her har Oxfeldt ifølge advokaten beskyldt Rigmor Zobel for at lyve. Advokaten henviser blandt andet til domsudskriften, og at Claus Oxfeldt bevidst taler mod bedre vidende.

LÆS MEREZobels advokat truer politiformand med sag

»Han skulle tænke på, at der i dommen blandt andet blev lagt vægt på, at man ikke helt troede på hendes udsagn. Derudover tror jeg på, hvad en kollega, der har været med i sagen, har sagt til mig. Derfor har jeg ikke tænkt at ændre mening eller holde mund«, siger Claus Oxfeldt.

Ville gå hele vejen
Han undrer sig over, at Rigmor Zobel ikke ankede dommen, hvis hun føler sig uretfærdigt behandlet.

»Hun har sagt, at hun mener, dommen er en fejl. Hvis det var mig, ville jeg da gå hele vejen for at bevise min uskyld«, siger Claus Oxfeldt.

Rigmor Zobel fik 20.000 kroner i bøde for i seks tilfælde at have købt et gram kokain. Hun har efterfølgende langet ud efter dele af pressen og politiet for håndteringen af sagen.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Erhverv
22. maj. KL. 21.47
Unfriend. Aktionærer har siden fredag solgt ud af deres nyerhvervede Facebookaktier, så kursen er styrtdykket. Her er det tv-værten Sabrina Quagliozzi, der følger kursen i børsen Nasdaq. - Foto: Richard Drew/AP

Dansk it-pioner: Facebooks nedtur kan ændre alt

Mange it-firmaer lever i dag af Facebook. Den aktuelle nedtur kan trække dem alle med ned, vurderer iagttagere.

Det arabiske oprør
22. maj. KL. 20.18
Shiamuslimer har blokeret veje i den sydlige del af Beirut i Libanon i protest over, at syriske oprørere har bortført 12 libanesiske shia-pilgrimme. - Foto: BILAL HUSSEIN/AP

Kidnapning i Syrien skaber uro i Beirut

Slægtninge til 12 kidnappede libanesere blokerer veje og brænder dæk af i Beirut.

Danmark
22. maj. KL. 19.47

Europarådet peger på racismeproblemer i Danmark

Negativ omtale af indvandreres religion og race er et blandt mange kritikpunkter.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Danmark

Foto: LEHMANN MARTIN
04:39

20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig

Det sker
Åbning. Nu kommer der gang i brød-konkurrencen på Gl. Kongevej. Fredag åbner Andersen Bakery stor butik på Frederiksberg. - Foto: PR-foto
22. maj. KL. 13.27

Brødgigant fra Hiroshima rykker ind på Frederiksberg

ibyen anbefaler

restaurant & cafe