Annonce
Danmark 23. jul. 2010 KL. 13.37

Kommuneboss takker læserne for sparetips

Næstformand i KL, Erik Fabrin, ser positivt på læsernes sparekatalog.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Gode råde kan man ikke få for mange af.

Derfor er næstformand i Kommunernes Landsforening (KL), Erik Fabrin, glad for, at politiken.dk's læsere midt i en økonomisk hård tid, er kommet med tips til, hvor den kommunale sektor kan spare penge.

»Vi er rigtig, rigtig glade og taknemmelige over, at borgerne engagerer sig i disse emner«.

Ud med Microsoft
Læserne peger især på fire ting, der kan skabe luft i kommunernes budgetter:

Drop dyre middage i arbejdstiden og investeringer i dyre designmøbler, sluk gadebelysningen i sommerens lyse morgentimer og fremfor alt spar på licenserne til Microsoft.

I stedet for de dyre it-aftaler bør kommunerne hente gratis software på nettet, mener mange - og KL er enig.

LÆS OGSÅ Læsernes spareforslag: Spark Microsoft ud af kommunerne!

Der er bare et forbehold, påpeger Erik Fabrin. Systemerne skal virke uden problemer:

»Forstil dig, at en kommunalbestyrelse træffer en beslutning om at skifte hele kommunens styresystemer ud, og tingene så ikke virker. Det ville jo være en katastrofe. Krav nummer et fra borgerne er, at servicen skal virke og fungere« siger han.

Derfor, forklarer Erik Fabrin, er KL i gang med at undersøge diverse gratisprogrammer, så man kan få sikkerhed for, at de virker optimalt.

Design er lig kvalitet
Erik Fabrin understreger, at han er sikker på, at alle læsernes spareråd er at finde i de kataloger, som mange kommunalbestyrelser i øjeblikket sidder og arbejder med.

Men han køber dem ikke uden videre:

LÆS OGSÅ Rådhusforvalter: Der er gået sport i at spare

»Hvad angår de kommunale middage, så skal der selvfølgelig ikke være noget frås, men det er altså ikke et område, der bruges særlig meget på i forvejen«, siger han

»Og med hensyn til designermøbler, så tror jeg altså ikke, at der er nogen, som køber design for designet skyld, men det er da klart, at man gerne vil have noget kvalitet. Det er en del af den kommunale service«.

Fokus på energien
Lysslukningen er han heller ikke helt vild med:

»Alle kommuner har skullet energimærke deres bygninger, så der er fokus på, hvilken energi man bruger. Flere kommuner har installeret systemer, så de kan regulere, hvor meget der bliver brugt«, siger han.

»Alternativet er selvfølgelig at slukke helt, men det skal man jo så veje op imod den sikkerhed, der forsvinder, når det er mørkt«.

LÆS OGSÅI en by uden lys: »Du kan ikke se en pind«

Erik Fabrin forklarer, at kommunerne for alvor regner med at hente nogle penge fra, er dels en afbureaukratisering og dels strukturelle besparelser.

»Reglerne skal forenkles, og så skal vi se på, om det for eksempel kan betale sig at lægge skoler med for få elever sammen«, siger han.

Kommunerne indgik i sidste måned en aftale med regeringen om, at deres udgifter ikke må stige i 2011.

LÆS OGSÅ Kommuneaftalen for 2011 er på plads

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe