Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 1. sep. 2010 KL. 22.23

Enhedslisten: Metro til Malmø er et luftkastel

Hvorfor ikke forbedre togforbindelsen over Øresundsbroen i stedet for at bygge dyr Malmømetro?, spørger Enhedslisten.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

MALMØMETRO


Borgmestre foreslår Øresundsmetro.

Planerne for en metro-forbindelse mellem København og Malmø, som borgmestrene Frank Jensen og Ilmar Reepalu forestiller sig den.

Rejsen under vandet:

- Strækningslængde 27 km.

- Ventet rejsetid: 15 minutter

- Afgang hvert 10. minut

Teknisk indretning:

- Tre-vognstog på 40 meters længde

- Plads til 150 passagerer - 450, hvis togene kobles sammen

- 120 meter lange perroner

- 25 meter brede stationer

Når Københavns overborgmester Frank Jensen og Malmøs borgmester Ilmar Reepalu præsenterer et forslag om at bygge en metro fra Østerport via Nordhavnen til Malmø, skyder de forbi målet.

Det mener Enhedslistens trafikordfører i Københavns Borgerrepræsentation, Morten Kabell.

»Det er da dejligt, at overborgmesteren vil bygge mere kollektiv trafik. Men hvad med at bygge metro til københavnerne først?«, spørger han.

LÆS OGSÅFrank Jensen vil have metro til Malmø

Kabell efterlyser forslag til forbedringer af den kollektive trafik, der gavner flere end en metro til Malmø efter hans vurdering vil gøre.

»Jeg vil langt hellere bruge 9 milliarder på de projekter, der for alvor vil komme mange hundrede tusinde mennesker til gavn«, meddeler han og peger på konkrete projekter, der vil være til gavn for hovedstadens indbyggere.

»Vi har allerede en metrolinje til Brønshøj og videre til Herlev og Gladsaxe på tegnebrættet. Og planerne for en linje til Sydhavnen og Valby ligger også ret veludviklet«.

SKRIVEr metro til Malmø en god idé?

Morten Kabell henviser til, at der allerede er lagt planer for en letbane til Nordhavnen, når området skal omdannes til et boligkvarter.

»Mon ikke pendlertrafikken til Malmø er bedre tjent med forbedrede togforbindelser over Øresundsbroen end Frank Jensens luftkastel?«, lyder spørgsmålet.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe