Annonce
Annonce

Seneste Nyt

Mest læste

  • 10. maj. KL. 14.50
  • 10. maj. KL. 15.00
  • 20. apr. KL. 07.40
  • 24. okt. KL. 02.38
  • 24. okt. KL. 02.38

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Danmark 8. jan. 2011 KL. 22.35

Tvillingemor: Vi lavede en aftale: Ingen skilsmisse de første tre år

Hold fast i parforholdet, når tvillingerne kommer, lyder rådet fra tvillingemor.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det var jo et kærlighedsprojekt at få børn.

Men det endte næsten med at blive det modsatte.

For det er hårdt at få tvillinger - og snart kommer kronprins Frederik og kronprinsesse Mary til at gøre deres egne erfaringer.

Ingen skilsmisse
Mens det royale par ikke kommer til at mangle praktisk aflastning, vil andre dele af livet blive sat på lidt af en prøve, siger tvillingemor Stine van der Sterren Enevoldsen.

»Min mand og jeg lavede simpelthen en pagt: Skilsmisse er ikke en mulighed de første tre år. Vi måtte være forberedt på, at vi ville blive vrede på hinanden, men samtidig være klar over, at det ikke handlede om vores kærlighed til hinanden, men om vilkårene. Jeg må sige, at jeg har været godt tilfreds med den aftale undervejs«, siger hun.

Stine van der Sterren Enevoldsen fik i februar 2008 tveæggede tvillingepiger, Nanna og Marie - og er iøvrigt selv enægget tvilling.

Vi blev en fabrik
På trods af den erfaring var der mange ting, der kom bag på hende, da de to piger blev født.

»Det var jo ikke hygge-hygge, som man forestiller sig, når de for eksempel skal skiftes. Vi blev en fabrik - det bliver hurtigt 'først den ene og så den anden'«, siger Stine van der Sterren.

Hun opfordrer kronprinseparret til at huske kærestetiden - og helt praktisk - undlade at amme.

»Det er et helt kapitel for sig at amme to børn på én gang. Det var en kamp at lære at dobbeltamme, og nogle dage kunne jeg malke to liter ud, så jeg var virkeligt træt, og det er trætheden, der tærer på parforholdet. Samtidig giver flasker mulighed for at få passet tvillingerne«, siger Stine van der Sterren.

»Så min anbefaling vil være: Lad være med at amme. Sæt ambitionsniveauet ned og tænk, at det er ok ikke at amme for at have overskud til sine andre børn og sin kæreste eller mand. Tro på at tvillinger også får meget tryghed ud af at være sammen«, siger hun.

Vi kan klare alt nu
Men selv om det var - og stadig er - hårdt, fastholder Stine van der Sterren, at det at få tvillinger også er sjovt.

»Det er både hårdt og fantastisk at få to børn på én gang«.

Og er I også sammen, når tvillingerne er 3 1/2 år?

»Ja, det er vi. Det skal vi være. Hvis vi kan klare det her, kan vi klare alt«, siger hun.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

00:47

24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe