Annonce
Danmark 13. dec. 2010 KL. 16.00

DF's kagehistorie var årets bommert

Politiken.dk's læsere mener, at DF opråb om at indvandrere stjæler din kage hos læge, var årets bommert.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Vi går alle rundt og dummer os.

Nogle mere end andre, og nogle slipper afsted med det i højere grad end andre.

Og hvis man sprøger politiken.dk's læsere (og det har vi gjort), er det Dansk Folkeparti, der står bag 'årets bommert'.

Med 47 procent af stemmerne løber Dansk Folkeparti opråb om, at »indvandrere tager din saft og kage i venteværelserne hos læger og på hospitaler« af med den tvivlsomme ære.

LÆS ARTIKELDansk Folkeparti bliver bombarderet med citronmåner

At Ekstra Bladet valgte at hænge en uskyldig person ud som morder, på forsiden og med navn og billede og hele molevitten, det var også ret dumt, mener 29 procent af læserne.

Mindre dumt var Kristian Jensens indsats tilsyneladende i Vild med Dans, ligesom læserne heller ikke er synderligt forargede over, at politiet i Odense lod en bandeleder spankulere væk fra et retsmøde og stikke af. Til trods for, at der var to betjente til stede med den specifikke opgave at holde øje med manden.

LÆS ARTIKELHvad var årets bommert?

I nærheden af 4100 mennesker har afgivet deres stemme i politiken.dk's 12. afstemning, og resultatet er så klart, som var det skåret i granit.

Så altså. Et stort tillykke til skal lyde DF herfra.

Annonce
Annonce
Annoncer
Erhverv
22. maj. KL. 21.47
Unfriend. Aktionærer har siden fredag solgt ud af deres nyerhvervede Facebookaktier, så kursen er styrtdykket. Her er det tv-værten Sabrina Quagliozzi, der følger kursen i børsen Nasdaq. - Foto: Richard Drew/AP

Dansk it-pioner: Facebooks nedtur kan ændre alt

Mange it-firmaer lever i dag af Facebook. Den aktuelle nedtur kan trække dem alle med ned, vurderer iagttagere.

Turen går til
22. maj. KL. 22.23
SKÆGDYST. Hemingway-look-a-likes flokkes i Key West, Florida, i juli måned. - Foto: Andy Newman

Snart vrimler det med Hemingway-kopier i Key West

For 32. gang dyster forfatterens dobbeltgængere om, hvem der ligner ham mest.

Fodbold
22. maj. KL. 18.59
Foto: DRESLING JENS

FCN-fan: Nu kommer alle skabsfansene ud - de ved jo godt, hvor guldet ender

Farumgenserne er enige om, at FCN vinder mesterskabsfinalen mod Horsens.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Danmark

Foto: LEHMANN MARTIN
04:39

20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig

Det sker
Åbning. Nu kommer der gang i brød-konkurrencen på Gl. Kongevej. Fredag åbner Andersen Bakery stor butik på Frederiksberg. - Foto: PR-foto
22. maj. KL. 13.27

Brødgigant fra Hiroshima rykker ind på Frederiksberg

ibyen anbefaler

restaurant & cafe